20. Rufina Bazlova - Get out, 2020 z cyklu: The history of Belarussian Vyzhyvanka

    Sebastian Skoczylas
    - Ultra- fiolet, 2020,

    Rufina Bazlova
    - Solidarity with Soligorsk, z cyklu: The history of Belarussian,

Artystka, która postanowiła poprzez haftowanie uwiecznić protesty na Białorusi w sierpniu 2020 roku.

Rufina Bazlova wybrała do swojej twórczości technikę bliską sercom wielu Białorusinów: czerwony haft na białym tle. Ten rodzaj haftu przez wiele lat po odzyskaniu niepodległości stanowił kluczowy element białoruskiego folkloru, służący do promocji kraju w reklamach turystycznych. „Vyzhyvanka” to nazwa techniki tradycyjnego haftu białoruskiego, „vyshyvat” oznacza haftowanie po białorusku, „vyzhyvat” oznacza przetrwanie. Jednak biało czerwona kolorystyka haftu na Białorusi ma też konotację polityczną, jest symbolem oporu wobec rządów Łukaszenki. Prace Bazalovej maja silna symbolikę polityczną nie tylko poprzez wybór techniki ale też tematów. Jej hafty stały się motywem używanym przez protestantów na Białorusi. Często widać je na banerach oraz T-shirtach protestujących.

Rufina Bazlova pochodzi z białoruskiego miasta Grodno, ale od 2008 roku mieszka i pracuje w Czechach. Działa na wielu polach, zna kilka języków i interesuje się sztuką ludową wywodzącą się z niezliczonych środowisk. Rufina jest artystką wielogatunkową zajmującą się różnymi dziedzinami i rzemiosłem, w tym ilustracją, książką autorską, komiksami, teatrem, performansem, scenografią, rzeźbą w drewnie, lalkarstwem, projektowaniem masek i kostiumów, a także eksperymentowaniem z fotografią analogową.

Nr katalogowy: 20

Rufina Bazlova (1990)
Get out, 2020 z cyklu: The history of Belarussian Vyzhyvanka

haft ręczny, płótno / 22 x 22 cm
sygn. na odwrocie : Rufina Bazlova GET OUT! THE HISTORY OF BELARUSSIAN VYZHYVANKA 2020

Estymacja:
3 000 - 4 000 zł
669 - 891 EUR
820 - 1 093 USD

Aukcja Sztuki Nowej – Feel Good Art

26 stycznia godz. 19.00

12 stycznia – 26 stycznia