71. Edwin (Ed) Mieczkowski - Clockwork, 1965
Proweniencja
Dom Aukcyjny Libra, aukcja 15.03.2019, poz. 19
Urodzony w Pensylwanii. W 1957 roku ukończył Cleveland Institute of Art w Ochio, oraz w 1959 roku malarstwo i grafi kę na uniwersytecie w Pittsburghu. Przez 39 lat wykładał na uniwersytecie w Cleveland, jednocześnie pracując we własnym studiu w Nowym Jorku. Artysta zaliczany jest do twórców op-artu, w swoich pracach badał wizualne i psychologiczne oddziaływania kolorów, kształtów i wzorów. W 1960 roku Mieczkowski wraz z Ernstem Benkertem oraz Francisem Hewittem założył grupę artystyczną Anonima Group (1960-71). W artykule czasopisma „Time” z 1964 r. przedstawiającym założenia Op-Artu reprodukowano również jego prace, włączono je także do przełomowej wystawy Museum of Modern Art w Nowym Jorku „The Responsive Eye” w 1965 roku. Wystawę prac artystów Grupy Anonima zorganizowała również w 1966 r. warszawska Galeria Foksal stając się ważnym miejscem światowej awangardy. Jego prace znajdują się w wielu znaczących prywatnych i muzealnych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie.
Nr katalogowy: 71
Edwin (Ed) Mieczkowski (1929)
Clockwork, 1965
akryl, płyta / 61 x 61
sygn. z lewej strony: EMIECZKOWSKI 56
na odwrocie: "CLOCKWORK" ED MIECZKOWSKI 1965
- Estymacja:
90 000 - 140 000 zł ●
20 090 - 31 250 EUR
24 259 - 37 736 USD
85 000 zł*
18 974 EUR
22 912 USD