71. Edwin Mieczkowski - Clockwork, 1965

    Henryk Stażewski
    - Relief, 1981,

    Ryszard Winiarski
    - Obszar 193 / Środek w symetrii w zbiorze czarnym, 1974,

Proweniencja

Warszawa, kolekcja prywatna Dom Aukcyjny Libra, aukcja 15.03.2019, poz. 19

Urodzony w Pensylwanii. W 1957 roku ukończył Cleveland Institute of Art w Ochio, oraz w 1959 roku malarstwo i grafi kę na uniwersytecie w Pittsburghu. Przez 39 lat wykładał na uniwersytecie w Cleveland, jednocześnie pracując we własnym studiu w Nowym Jorku. Artysta zaliczany jest do twórców op-artu, w swoich pracach badał wizualne i psychologiczne oddziaływania kolorów, kształtów i wzorów. W 1960 roku Mieczkowski wraz z Ernstem Benkertem oraz Francisem Hewittem założył grupę artystyczną Anonima Group (1960-71). W artykule czasopisma „Time” z 1964 r. przedstawiającym założenia Op-Artu reprodukowano również jego prace, włączono je także do przełomowej wystawy Museum of Modern Art w Nowym Jorku „The Responsive Eye” w 1965 roku. Wystawę prac artystów Grupy Anonima zorganizowała również w 1966 r. warszawska Galeria Foksal stając się ważnym miejscem światowej awangardy. Jego prace znajdują się w wielu znaczących prywatnych i muzealnych kolekcjach sztuki współczesnej na całym świecie.

Nr katalogowy: 71

Edwin Mieczkowski(Ed) (1929)
Clockwork, 1965

akryl, płyta / 61 x 61
sygn. z lewej strony: EMIECZKOWSKI 56 oraz na odwrocie: "CLOCKWORK" ED MIECZKOWSKI 1965

Estymacja:
90 000 - 140 000 zł ●
20 090 - 31 250 EUR
24 259 - 37 736 USD