41. Pablo Picasso - Peintre et modèle tricotant, 1927

    Salvador Dali
    - Bazylika Św. Marka, 1975,

    Max Ernst
    - Ubieranie poślubionej, 1940,

Bloch G., Pablo Picasso: Catalogue de l'oeuvre grave et lithographie 1904-1967, t. 1, Berne 1998, il. 85

Niektórzy malarze przekształcają słońce w żółtą plamę, ale są inni, którzy dzięki swojej sztuce i inteligencji przekształcają żółtą plamę w słońce.

– Pablo Picasso (cyt. za: Nowak K., Leksykon złotych myśli, Warszawa 1998)

Picasso prowadzi niezmienny tryb życia: późno idzie spać i późno wstaje; udaje się do kafejki, robi mały spacer, a potem maluje.

– Jamie Sabartes

Natura to co innego, a malarstwo to rzecz inna. Malarstwo jest równoważnikiem natury. (...) Jest to konwencja ustalona - porozumiewania się za pomocą znaków. (...) Malarstwo jest grą rozumową.

– Pablo Picasso (Warnod A., Wywiad z Picassem, „Przegląd Artystyczny” 1946, nr 1)

Urodzony w 1881 roku w Maladze Pablo Picasso należy do najsłynniejszych artystów świata. Był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Z poszukiwań twórczych, jakie prowadził wraz ze swoim przyjacielem Georgem Braque narodził się nowy nurt w sztuce XX wieku określany mianem kubizmu. Picasso, jako pacyfista, wielokrotnie tworzył dzieła antywojenne. Do najgenialniejszych i najbardziej poruszających z nich należy „Guernica” (1937), przedstawiająca tragedię cywilów w bombardowanym baskijskim mieście. Artysta wziął także udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, jaki miał miejsce w 1948 roku we Wrocławiu. Wówczas odwiedził także Warszawę, Kraków i Oświęcim oraz podarował Muzeum Narodowemu szereg swoich prac.

Nr katalogowy: 41

Pablo Picasso (1881 - 1973)
Peintre et modèle tricotant, 1927

akwaforta, papier / 20 x 28 cm
sygn.p.d.: Picasso
(Praca posiada certyfikat autentyczności Fine Prints Art z Nowego Jorku)

Estymacja:
40 000 - 60 000 zł ●
8 811 - 13 216 EUR
10 696 - 16 043 USD