28. Zofia Stryjeńska - Król Władysław IV, 1931

    Xawery Dunikowski
    - La Sarabande, 1921,

    Józef Kidoń
    - Portret dziewczyny, 1938,

Miałem zawsze podziw i sentyment dla jej sztuki — jej wizerunki bóstw pogańskich, symbole tańców polskich są czarujące, jakby wywołane z krajobrazu duszy polskiej głosem zaklętej fujarki, i pamiętam również, jak nas zaskoczyła swoimi królami, na których patrzyliśmy z uśmiechem. Była to bowiem czysta fantazja, niby poetyckie wariacje na temat dostojników historii. – Jan Parandowski

(„Zeszyty jagiellońskie”, nr 108, październik 2015, s. 5.)

W okresie międzywojennym podejmowane przez artystów tematy związane z prasłowiańską kulturą i dziejami przedpiastowskimi nabrały szczególnego znaczenia w kontekście budowania państwowości i poczucia więzi narodowych. Twórczość Zofii Stryjeńskiej miała niebagatelny wpływ na formowanie społecznej wyobraźni. Do najsłynniejszych prac artystki nalezą m.in. „Bożki słowiańskie” – teka 15 litografii przedstawiająca mitologiczne bóstwa Słowian, wydana w 1917 roku. Przyniosła ona artystce uznanie i sławę. W 1929 roku Jerzy Warchałowski, monografista Stryjeńskiej i entuzjastyczny wielbiciel jej talentu wydał specjalną broszurę stanowiącą komentarz do stworzonych wówczas przez artystkę reprodukcji przedstawiających poczet piastowski. 22 wizerunki Piastów powstały jako ilustracja do projektowanej inscenizacji, Skałki Wyspiańskiego. Warchałowski wystawił pracom bardzo pochlebną recenzję sugerując wręcz, że powinny zawisnąć na ścianach odnowionego zamku wawelskiego. Tak się jednak nie stało. Szlachetne i proste portrety imaginacyjne, spokojniejsze, bardziej statyczne i mniej intensywne w barwie (bo malowane nie gwaszem, ale przejrzystą akwarelą) nie przypadły do gustu publiczności preferującej jaskrawe, pełne rozmachu sceny z których zasłynęła Stryjeńska. Jednak z listów artystki do Jerzego Warchałowskiego pisanych w 1931 roku wiadomo, że nie zrażona niepowodzeniem malarka rozpoczęła pracę nad kolejnym ważnym dla niej projektem - planszami do teki „Poczet królów polskich”.

Wizerunki polskich władców stworzone przez Stryjeńską wpisują się w charakterystykę jej twórczości nakreśloną słowami Warchałowskiego: Przez kilkanaście lat swej bujnej karjery artystycznej, która jest nieprzerwanym ciągiem skojarzonego procesu obserwacji i imaginacji, Stryjeńska wydobyła jakby z ukrycia setki żywych typów polskich. Są one dla naszego pokolenia rewelacją. Nie dlatego, byśmy przedtem nie mieli genjalnych artystów, odkrywców i budowniczych polskiej psyche, lecz dla tego, że obdarzona specjalnym darem jasnego wypowiadania się za pomocą nie budzącego żadnej wątpliwości rysunku, nie utopionego w plastyce obrazu, coraz bardziej wyzwolonego z obciążających go szczegółów, pozbawionego cienia konwenansu czy manjery, uwolniła te typy od resztek literackiej słodyczy i tradycyjnej już pospolitości, wyzwoliła je, dając głos pełnej orkiestrze tonów, od najmocniejszych bohaterskich, gwałtownych, zamaszystych do piekielnie wnikliwych lub humorystycznych, do skupionych, cichych, delikatnych czy będących apoteozą poezji i wdzięku (Warchałowski J., Krąg Piastów Zofii Stryjeńskiej, Warszawa – Kraków 1929, ss. 11-12). Oferowana ilustracja przedstawia króla Władysława IV. Malowana temperą kompozycja nosi wszelkie cechy charakterystyczne dla malarstwa Stryjeńskiej – wyraźnie zaznaczony kontur, podlegająca mu wyrazista plama koloru budują bryłę postaci. Jej królowie zaskakiwali, wywoływali uśmiech, stawali się w pewien sposób bliżsi. Teka „Poczet królów polskich” nie została nigdy wydana. Ilustracje będące jej projektami dokumentują wizję artystki, która z charakterystycznym dla siebie humorem i odwagą podjęła się tematyki zarezerwowanej wówczas dla matejkowskich obrazów.

Nr katalogowy: 28

Zofia Stryjeńska (1891 - 1976)
Król Władysław IV, 1931

tempera, papier / 22,5 x 16,5 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.g.: Z.STRYJEŃSKA, opisany na dole: WŁADYSŁAW IV

Estymacja:
10 000 - 15 000 zł ●
2 165 - 3 247 EUR
2 526 - 3 788 USD