34. Rajmund Kanelba - Matka z dzieckiem (Toy merchant), 1944

    Alfred Aberdam
    - Aleja parkowa,

    Zygmunt Dobrzycki
    - Obrzęd wrzucania okruchów do wody (Taszlich), lata 20. XX w.,

W kontakcie z malarstwem francuskim odkrył samego siebie. Bo Kanelba jest przede wszystkim kolorystą i to nie byle jakim. Przeczulona wrażliwość daje mu bogatą gamę kolorystyczną, jakiej nie powstydziłby się żaden ze znakomitych malarzy paryskich, to też jego obrazy wytrzymują bez trudu sąsiedztwo tak potężnych kolorystów, jak Chagall, Piscin i Kisling.

(Prędski A., Aberdam i Kanelba, w: „Wiadomości Literackie” nr 29 z 15 lipca 1928.)

Wczesna twórczość Rajmunda Kanelby nie zachowała się do naszych czasów. W malarstwie z drugiej połowy lat 20., w których zauważalny jest werystyczny rys niemieckiej nowej rzeczowości, dostrzegalne są wpływy nauczycieli artysty – Kauzika i Lentza. Po przyjeździe do Francji w 1925 roku powstawały bretońskie pejzaże inspirowane fowizmem, które Kanelba malował w popularnym wśród malarzy Pont Aven. We Francji twórczość artysty zdominowały portrety i sceny rodzajowe a także pejzaże. Widoki miast, które podejmował w Paryżu, a także w czasie pobytu w Wilnie na początku lat 30., charakteryzują się zgeometryzowaną formą o żywszej plamie barwnej. Ekspresjonistyczne martwe natury, o ostrych, kontrastowych, niemal jarzących się kolorach ujawniały bliskie związki z twórczością Menkesa. Podobne cechy można odnaleźć w portretach kobiet. Były one wąsko kadrowane i statyczne a elementem łączącym je z ekspresjonizmem był kolor utrzymany w skali czerwieni, różu i ściemnionego błękitu. Portrety kobiet Kanelby to obrazy liryczne, melancholijne, nastrojowe o łagodnej i płynnej formie. Z czasem barwy stały się chłodniejsze, przeważała w nich zimna niebieska tonacja. W okresie pierwszej połowy lat 40. Kanelba dużo podróżował, zwłaszcza do Londynu i Stanów Zjednoczonych. Powstające wówczas portrety o wyidealizowanym typie i akademickim rysunku zdominowane były przez impresjonistycznie kładziony kolor. Oprócz kobiet na portretach pojawiają się dzieci, których pierwsze autonomiczne wizerunki malował artysta jeszcze w latach 30.

Oferowany obraz przedstawiający kobietę z małym dzieckiem namalował Rajmund Kanelba w 1944 roku, najprawdopodobniej w czasie swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Kompozycja w oczywisty sposób nawiązuje do paryskiego malarstwa artysty, który z właściwą sobie wrażliwością buduje obraz w oparciu o barwy czerwieni, ochry i fioletu. Wizerunek kobiety trzymającej w rękach koszyk z zabawkami i zaglądającego doń ciekawie małego chłopca wzrusza lirycznością sceny, w której o emocjach bardziej niż rysunek opowiada nam kolor.

Proweniencja

Belgia, kolekcja prywatna
Belgia, kolekcja D. Huyghe (1993)

Nr katalogowy: 34

Rajmund Kanelba (1897 - 1960)
Matka z dzieckiem (Toy merchant), 1944

olej, płótno / 77 x 64 cm
sygn. p.g.: Kanelba
opisany na odwrocie: PRIVAAT COLL. 1993 D. HUYGHE BELGIE 1944 Toy merchant

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł ●
17 317 - 21 646 EUR
20 203 - 25 253 USD