87. Henryk Płóciennik - Kompozycja

    Konrad Jarodzki
    - Chmura VI, 1970,

    Witold Kaczanowski
    - P-74-2303 z cyklu Ludzie, 1974,

Łódzki artysta, samouk który swój pierwszy kontakt ze sztuką zawdzięczał pracy w tamtejszym Muzeum Sztuki. Pomimo braku artystycznego wykształcenia, jego prace zachwyciły publiczność a Łódzkie teatry oraz inne instytucje kulturalne zaufały mu i wynajmowały go jako grafika. Pracował głównie w technikach linorytu oraz autocynkografii. W 1962 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje, życie spędził w Łodzi gdzie zajmował się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Jego prace zachwycają publiczność swoimi bogatymi kompozycjami, przedstawiającymi świat wyobrażony przez autora. Dzieła mówią o ładzie i harmonii, kosmosu i świata. Prace przyciągają uwagę widza swoim ornamentowym charakterem i uwagą jaką przykładał Płóciennik do detalu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie oraz Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Rzeszowie oraz Bielsko- Białej, w instytucjach i kolekcjach prywatnych za granicą. Swoje prace prezentował w Polsce oraz na licznych wystawach za granicą reprezentując tam sztukę Polską. Był laureatem ponad 40 nagród w kraju i za granicą. W 2004 roku powstała Fundacja „Arkadia” imienia Henryka Płóciennika, której celem jest zebranie i popularyzowanie twórczości artysty.

Nr katalogowy: 87

Henryk Płóciennik (1933 - 2020)
Kompozycja

olej, płótno / 146 x 97,5 cm
sygn. na blejtramie dwukrotnie: H. PŁÓCIENNIK

Estymacja:
25 000 - 35 000 zł ●
5 412 - 7 576 EUR
6 314 - 8 839 USD