29. Jacek Mierzejewski - Portret pani Róży Aleksandrowicz, 1917-1923

    Tadeusz Styka
    - Jesienny pejzaż,

    Stanisław Jackowski
    - Młodość, ok. 1926,

Smutne spuszczone oczy kobiety, ręce złożone na kolanach, wszystko w obrazie przekonuje nas o melancholijnym charakterze pracy. Modelka siedzi na jednolitym szarym tle, nic nie rozprasza naszej uwagi od zrezygnowania bijącego z oblicza kobiety. Artysta prawie całe swoje życie walczył z wyniszczającą chorobą, więc motyw śmierci był mu bardzo bliski. Nic więc dziwnego, że znalazł coś inspirującego w zadumanej postaci. Przedstawienie jest piękne, twarz kobiety (jedyna jasna plama obrazu) jest malowana w mistrzowski sposób. Jako jedyny element dzieła niesie za sobą cechy charakterystyczne modela. Reszta jej ciała jest schowana pod ciemnym strojem i czarnym kapeluszem. Artysta chciał abyśmy skoncentrowali uwagę na przejmującym w swej melancholii i zamyśleniu obliczu sportretowanej. Róża Aleksandrowicz prowadziła skład materiałów malarskich w Krakowie. Przychodzili tu znani malarze m.in. Jacek Malczewski, który namalował jej piękny wizerunek. Podobno Róża miała kilka swoich portretów gdyż słynni krakowscy artyści, w owych czasach przeważnie byli biedni i w ten sposób odwdzięczali się jej za otrzymywane materiały malarskie. Delikatne sfumato nadaje całej pracy bardzo subtelny charakter. Mieczysław Wallis opisał charakterystyczne malarstwo Mierzejewskiego: Jedną z zasadniczych cech tego stylu jest stosowanie ledwo dostrzegalnych niuansów barwnych, tonów i półtonów, które wydobywa przeważnie z chłodnej zielonkawoszarej lub zielonkawobłękitnej tonacji. W związku ze swym malarstwem niezwykle subtelnych odcieni barwnych wypracował Mierzejewski swą własną technikę, zwłaszcza w malarstwie olejnym. Nie malował alla prima, lecz najpierw podmalował obraz, później zaś kładł farbę cieniutkimi warstewkami, wcierając ja w warstwę poprzednią. Często pozwalał jednej warstwie przeświecać poprzez drugą. Dzięki temu otrzymywał świetlistość, mienienie się i migotanie tonów.

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 10.12.2019, poz. 22
Warszawa, Muzeum Narodowe (depozyt)
Warszawa, kolekcja Jerzego Mierzejewskiego
Kraków, własność Róży Aleksandrowicz

Warszawa, Muzeum Narodowe, Jacek Mierzejewski, Andrzej Mierzejewski, Jerzy Mierzejewski: dzieła ze zbiorów muzeów polskich i kolekcji prywatnych, 2004 (jako własność Jerzego Mierzejewskiego).

Jacek Mierzejewski, Andrzej Mierzejewski, Jerzy Mierzejewski: dzieła ze zbiorów muzeów polskich i kolekcji prywatnych [katalog wystawy], wyd. MNW Warszawa 2004, poz. 14.
Rutkowski Sz., Jacek Mierzejewski, seria: Monografi e Artystyczne, tom XII, s. 16, poz. 40. (jako własność Róży Aleksandrowiczówny).

Nr katalogowy: 29

Jacek Mierzejewski (1883 - 1925)
Portret pani Róży Aleksandrowicz, 1917-1923

olej, płótno / 77,5 cm x 59,5 cm
sygn. na blejtramie: Jacek Mierzejewski portr Pani Róży Aleksandrowicz na blejtramie papierowa nalepka Muzeum Narodowe w Warszawie

Estymacja:
250 000 - 300 000 zł
53 649 - 64 378 EUR
60 680 - 72 816 USD