3. Autor Nieokreślony - Młoda kobieta podczas toalety, XIX w.

    Autor Nieokreślony
    - Piękna ogrodniczka, XIX w. (Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem, Dziewica w ogrodzie),

    Gavril Pavlovich‏ Kondratenko
    - Wezuwiusz (Widok na Zatokę Neapolitańską), k. XIX w.,

Zwierciadło, w którem zwykłaś patrzeć, pani,

W twe oczy, z których patrzy niebios chwała,

Sprawia, żeś własną piękność pokochała,

Co ni dla ziemi jest, ni ziemia dla niej.

- Francesco Petrarca (Fragment Sonetu 45 w: Drobne wiersze włoskie, Gdańsk, 2005, s. 77.)

Prezentowane dzieło stanowi XIX-wieczną kopią słynnego obrazu weneckiego mistrza Tycjana, z wczesnej fazy jego twórczości, będącego ważnym wstępem do jego kolejnych portretów kobiecych. Ukazana na obrazie dama jest w trakcie toalety, zajmuje się upinaniem swoich złotych pukli. Towarzyszy jej mężczyzna, podtrzymując dla niej dwa lustra. Piękna pani zajęta jest podziwianiem swojej urody. Zerka w małe lusterko by móc ujrzeć odbicie swojej fryzury i błyszczącą klamrę w większej tafli zwierciadła za jej plecami. Wygląda jakby nie dostrzegała adoracji ze strony mężczyzny. Skupia się na swoich długich włosach, które zaraz namaści wonnym olejkiem z buteleczki. Kochanek tymczasem syci spojrzenie jej czarownym obliczem, pozostając w cieniu. Jego obecność jedynie podkreśla urok damy. Jest sługą piękna.

Tycjan ukazał kobietę i jej urodę jako przedmiot zachwytu. Wskazuje na to zarówno kompozycja obrazu, jak i symboliczna gra lustrzanych odbić i spojrzeń. Dzieło młodego malarza, z pewnością nieobojętnego na uroki Wenecjanek, wpisuje się w szereg alegorycznych przedstawień kobiecych ze zwierciadłem, w tym również popularnej toalety Wenus. Jest wyrazem hołdu dla ideału kobiecego piękna, składanym na ołtarzu sztuki wielokrotnie, przez różnych artystów w historii. Sam Tycjan powrócił jeszcze raz do tematu malując w 1555 r. „Wenus z lustrem”.

Na pracę malarza miała być może również wpływ renesansowa poezja włoska, z którą musiał się zetknąć, obracając się w kręgach artystycznych. Georgio Vasari w swoich „Żywotach” wspomina, że Tycjanowi nie były obce utwory takich poetów jak Ludovico Giovanni Ariosto, Pietro Bembo czy Giovanni della Casa (Vasari G., Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów, s.), a samo płótno tchnie miłosną liryką.

Oferowane dzieło ma swój oryginał w Muzeum w Luwrze. Znane są również inne, późniejsze kopie, wchodzące w skład kolekcji Zamku Praskiego, Narodowego Muzeum Sztuki Katalonii, a także National Gallery of Art w Washington D.C.

Proweniencja

Deca Unicum (zakup ok. 2010 roku)

Nr katalogowy: 3

Autor Nieokreślony
Młoda kobieta podczas toalety, XIX w.

olej, płótno / 96,5 x 78,5 cm

Estymacja:
90 000 - 150 000 zł
19 231 - 32 052 EUR
20 317 - 33 861 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 31 maja 2022

31 maja o godz. 19.00

16 maja - 31 maja 2022 r.