31. Henryk Gotlib - Pejzaż ze stadem owiec, ok. 1960

    Alfred Aberdam
    - Tancerze i anioły,

    Rafał Malczewski
    - Autoportret, ok.1925,

Proweniencja

Agra Art, aukcja 13.10.2013, poz. 72
Agra Art, aukcja 05.12.2004, poz. 83

Henryk Gotlib urodził się w Krakowie gdzie w 1910 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule oraz w Akademii monachijskiej u Angelo Janka. Był członkiem ugrupowania Formiści, z którym wystawiał w latach 1920-22. Później związał się z Grupą Krakowską i teatrem Cricot oraz z kolorystami z Awangardy, Grupy Dziesięciu, Nowej Generacji i Zwornika. Od początku lat dwudziestych wiele podróżował, przede wszystkim do Francji, Włoch, Grecji i Hiszpanii. W 1939 roku przeniósł się do Anglii gdzie pozostał do końca życia. Gotlib był przede wszystkim doskonałym kolorystą czerpiąc inspirację od mistrzów gatunku takich jak Pierre Bonnard i Henri Matisse. Malował przede wszystkim we własnym studio, niechętnie uczestnicząc w plenerach. Ulubionym tematem artysty były martwe natury, portrety i akty. W malarstwie stawiał na jakość barwy i fakturę – kolor był dla niego podstawowym narzędziem przekazu. Początkowo był on żywy, głęboki i mocny a zestawienia poszczególnych barw odważne. Od lat 50. Barwy przygasły, stały się bardziej stonowane – punkt ciężkości przeniósł się na formę oddawaną z wielką ekspresją, zamaszystymi ruchami pędzla. Z biegiem czasu motywy ulegały coraz większej syntetyzacji i monumentalizacji. Tendencja ta utrzymała się w twórczości artysty aż do jego śmierci.

Nr katalogowy: 31

Henryk Gotlib (1890 - 1966)
Pejzaż ze stadem owiec, ok. 1960

olej, płótno / 47,5 x 60 cm
sygn. l.d.: GOTLIB

Estymacja:
12 000 - 15 000 zł ●
2 565 - 3 206 EUR
2 709 - 3 387 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 31 maja 2022

31 maja o godz. 19.00

16 maja - 31 maja 2022 r.