42. Rajmund Ziemski - Pejzaż, lata 50. XX w.

    Jan Lebenstein
    - Challenger,

    Alfred Lenica
    - Ułuda mitu, 1964,

Język artystyczny Rajmunda Ziemskiego wykształcił w efekcie studiów u klasyka polskiego koloryzmu, Artura Nacht-Samborskiego, i poprzez otwartość na nowe tendencje w sztuce, zrodzone w kontrze do realizmu socjalistycznego. Jego wczesna twórczość przypada na czas „odwilży” w Polsce, czas eksplozji nowoczesności, gdy środowiskiem artystycznym zatrzęsły informelowe eksperymenty Tadeusza Kantora. Czerpiąc inspiracje z natury, Ziemski przekształcał widziany świat za pośrednictwem swoich emocji, niepokojów i wątpliwości. Upatrywał nadrzędną wartość obrazów nie w ich dekoracyjności, a w przekazie wewnętrznego stanu człowieka. Jego konwencja z czasem zaczęła coraz bardziej ewoluować w abstrakcyjne „pejzaże metaforyczne”. Artysta tak opisywał swoją drogę twórczą: „W okresie wystawy w Arsenale, a zresztą i później, w latach 1956-57, moje obrazy bliskie były malarstwu figuratywnemu; obracałem się w świecie realiów znanych, realia te wystarczały jeszcze treściom, które chciałem pokazać. Ale z czasem okazało się, że dla spraw, jakie mam do powiedzenia, dla treści, jakie chcę w swoich obrazach zamknąć, muszę znaleźć formy będące czymś w rodzaju syntezy, formy kreujące, a nie naśladowczo-powtarzające; formy, których sugestywność odpowiadałaby zamierzonemu celowi”.

Oferowany pejzaż Ziemskiego pochodzi z wczesnych lat jego działalności artystycznej, kiedy wspominana figuracja stanowiła jeszcze ważny czynnik kształtujący. Na szarym tle wyraźnie odcinają się zaznaczone granatem i czerwienią budynki i górujące nad nimi fantazyjne słońce. Czarne i kremowe plamy, chlapnięte ekspresyjnym gestem na płótno, zespajają kompozycję w organiczną całość, potęgując doznania kolorystyczne. Fantasmagoryczny widok zdaje się drgać i ulatywać z emocjami artysty.

Proweniencja

Nr katalogowy: 42

Rajmund Ziemski (1930 - 2005)
Pejzaż, lata 50. XX w.

olej, płótno / 52 x 67 cm (w świetle oprawy)
sygn. l.d.: Ziemski

Estymacja:
30 000 - 40 000 zł ●
6 411 - 8 548 EUR
6 773 - 9 030 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 31 maja 2022

31 maja o godz. 19.00

16 maja - 31 maja 2022 r.