66. Romano Zanotti - Tension 19/19/V, 1975

    Leszek Nowosielski
    - Kompozycja, 1972,

    Stefan Krygier
    - Emanacja przestrzeni III z cyklu Symultanizm Formy, 1996,

Proweniencja

Cornette de Saint Cyr, aukcja 06.07.2020, poz. 88

Wszystko związane ze spiralami lub sprężynami nazywa się Romano.

– Michel Seuphor

Hipnotyzująca twórczość Romano Zanottiego znajduje się na pograniczu sztuki geometrycznej, op-artu oraz sztuki kinetycznej. Urodzony w 1934 r. we Włoszech, swoją karierę artystyczną rozwijał we Francji. Wystawiał głównie w Galerii Denise Rene i Mark Hachem Gallery, z którymi na stałe współpracował. W swej sztuce rozważał rolę linii i koloru w kreowaniu przestrzeni i wywoływaniu niesamowitych wrażeń wzrokowych. Malował efektowne, syntetyczne kompozycje, często bazujące na motywie koła lub spirali. Szukał „czystej formy”, która kryje się za przypadkowym wyglądem i ulotnym postrzeganiem przedmiotów. Pragnął ukazywać „prawdziwą naturę” rzeczy.

Romano Zanotii jest obok Victora Vasarely’ego, Ja’akowa Agama i Jesúsa Rafaela Soto jednym z ważniejszych przedstawicieli sztuki kinetycznej drugiej połowy XX w. Jego prace charakteryzuje surowa konstrukcja i niezwykła precyzja wykonania, zdradzająca obsesję artysty na punkcie każdego gestu. Wibrujące, cienkie linie w połączeniu z wyszukaną paletą barwną kreują wyjątkowe iluzje optyczne, igrające ze wzrokiem widza. Nie można im odmówić również wysokiego waloru estetycznego.

Nr katalogowy: 66

Romano Zanotti (1934 - 2019)
Tension 19/19/V, 1975

akryl, płótno / 114 x 194 cm
sygn. i opisany na odwrociu: MATTIA ROMANO ZANOTTI / TENSION/19/19/V AOUT 75
na blejtramie: MATTIA ROMANO ZANOTTI 52 RUE DE BOUROGNE PARIS 75007 / RN. 301

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł ●
17 095 - 21 368 EUR
18 059 - 22 574 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 31 maja 2022

31 maja o godz. 19.00

16 maja - 31 maja 2022 r.