Jakub (Jacques) Cytrynowicz - Akt, lata 30. XX w.

Proweniencja

Francja, kolekcja prywatna

(...) żeby dzieło sztuki trwało wieki nawet wtenczas, kiedy bronz, kamień lub marmur się zniszczą, to umiłujmy je jako absolut naszego życia. Bo każde arcydzieło sztuki ma rysy wieczności. I dlatego niestety jest tak mało arcydzieł!

- Emille Antoine Bourdelle ("Museion", 1911, s. 93.)

Malarz, rzeźbiarz i rysownik, urodził się w 1893 roku w Łodzi w skromnej rodzinie żydowskiego pochodzenia. W latach 1914-1916 uczył się w prywatnej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi, prowadzonej przez malarza Piotra Szumańskiego. Z zapałem modelował i rysował. Podczas I wojny światowej pracował jako górnik w kopalni węgla w Niemczech. Był członkiem organizacji "Spartakusbund"; brał udział w rewolucji w Niemczech. W 1919 powrócił do Polski. Dzięki kontaktom z rzeźbiarzem Nachumem Aronsonem, młody Cytrynowicz wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę u E. A. Bourdelle'a. Praca u boku ucznia Rodin’a zaważyła na twórczości polskiego rzeźbiarza. Jego prace charakteryzują ciężkie, monumentalne, opływowe formy, wykazujące związki z klasycyzmem i rzeźbą francuską lat 30. XX w. Ale można w nich dostrzec inspiracje twórczością przede wszystkim Augusta Rodin’a, przekazane w pracowni Bourdelle’a. Szczególnie widoczny jest wpływ ten w wykuwanych przez Cytrynowicza w kamieniu, najczęściej w białym marmurze, kobiecych aktach. Aż do wybuchu II wojny światowej z powodzeniem pokazywał swoje prace na paryskich salonach – Jesiennym (1925-1933) oraz Tuilleryjskim (1931-1938). W czasie wojny Cytrynowicz mieszkał w Paryżu. Francja w tym czasie została podzielona na okupowaną strefę północną z Paryżem oraz „wolną” – z władzami francuskimi, które miało swoją siedzibę w Vichy. W lecie 1941 roku Jakub Cytrynowicz próbował przedostać się do wolnej strefy, jednak przekraczając granicę został złapany przez Niemców, którzy aresztowali go i wysłali do obozu przejściowego na terenie Francji. Osadzony najpierw w Bon-la-Roland, w lipcu 1942 został deportowany do obozu zagłady w Auschwitz, gdzie zginął. Po wojnie analizą twórczości Jakuba Cytrynowicza zajął się Józef Sandel, historyk sztuki Żydów polskich. Nie powstała jednak żadna monograficzna publikacja dotycząca artysty.

Jakub (Jacques) Cytrynowicz (1893 - 1942)
Akt, lata 30. XX w.

biały marmur / 36 x 25 x 15 cm
sygn. u dołu: Citrin […]