26. Tomasz Koclęga - Statera Iusta In Extremis, 2022

    Sylwester Ambroziak
    - Mężczyzna niosący kobietę, 1991,

    Janusz Czumaczenko
    - Razem z cyklu Rzeźby rodzinne, 2012,

Proweniencja

kolekcja artysty

W swoich pracach koncentruję się na człowieku. Interesuje mnie analizowanie ludzkich postaw, zachowań, emocji. (…) szukam obszarów ludzkiej wrażliwości, ludzkich pragnień, trosk czy energii, które na mnie oddziałują.

– Tomasz Koclęga

Tomasz Koclęga, artysta rzeźbiarz, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowni rysunku i malarstwa prof. Jacka Rykały oraz pracowni litografii prof. Adama Romaniuka. Dyplom otrzymał w 1993 roku. W latach 1994–1995 pracował jako asystent w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1996–2007 pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, później w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastycznym, gdzie prowadził zajęcia z rzeźby. Przez dziewięć lat pełnił również funkcję wicedyrektora, a przez ostatni rok pracy był dyrektorem szkoły. W latach 2007–2013 pracował Śląskiej Wyższej Szkole Informatyczno – Medycznej w Chorzowie, na kierunku grafika, prowadząc zajęcia z rzeźby i modelowania form przestrzennych. Od 2009 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmuje się głównie rzeźbą plenerową mając w swym dorobku liczne instalacje w przestrzeniach publicznych w USA, Republice Czeskiej , na Litwie i w Polsce. Do ostatnich prezentacji należą między innymi: „Inner dimensions” w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii, „Bliskość” w Bratysławie, „Dotyk” w Nayoro w Japonii, „Gniazdo” w Zawierciu czy „Samotność” w Harbinie w Chinach. Artysta zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w miejskich przestrzeniach publicznych na całym świecie. Od kilku lat w obszarze twórczych poszukiwań Koclęgi znalazły się również mniejsze prace z brązu, eksponowane w wielu krajach. Jest twórcą i liderem zespołu Snow Art Poland, który od 2014 roku realizuje rzeźby w śniegu. Wraz z zespołem uczestniczył w największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach tego typu na świecie zdobywając liczne nagrody.

Nr katalogowy: 26

Tomasz Koclęga (1968)
Statera Iusta In Extremis, 2022

brąz, szkło, granit / 80 x 70 x 50 cm
sygn. i opisany: 1/4 Koclęga 2022
ed. 1/4

Estymacja:
10 000 - 13 000 zł
2 124 - 2 761 EUR
2 128 - 2 766 USD

10 000 zł
2 124 EUR
2 128 USD

Rzeźba i obiekty przestrzenne 27 września 2022

27 września 2022 r., godz. 19.00

9 – 27 września 2022 r.