80. Henryk Płóciennik - Wiosenny nastrój, 1989

    Stasys Eidrigevicius
    - Listy do brata, 1992,

    Witold Kaczanowski (Witold-K)
    - z cyklu Ludzie, 2018,

Proweniencja

Polswiss Art, aukcja 13.10.2020, poz. 47.

Łódzki artysta, samouk który swój pierwszy kontakt ze sztuką zawdzięczał pracy w tamtejszym Muzeum Sztuki. Pomimo braku artystycznego wykształcenia, jego prace zachwyciły publiczność a Łódzkie teatry oraz inne instytucje kulturalne zaufały mu i wynajmowały go jako grafika. Pracował głównie w technikach linorytu oraz autocynkografii. W 1962 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje, życie spędził w Łodzi gdzie zajmował się malarstwem, grafiką i rysunkiem. Jego prace zachwycają publiczność swoimi bogatymi kompozycjami, przedstawiającymi świat wyobrażony przez autora. Dzieła mówią o ładzie i harmonii, kosmosu i świata. Prace przyciągają uwagę widza swoim ornamentowym charakterem i uwagą jaką przykładał Płóciennik do detalu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie oraz Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeach Okręgowych w Bydgoszczy, Rzeszowie oraz Bielsko- Białej, w instytucjach i kolekcjach prywatnych za granicą. Swoje prace prezentował w Polsce oraz na licznych wystawach za granicą reprezentując tam sztukę Polską. Był laureatem ponad 40 nagród w kraju i za granicą. W 2004 roku powstała Fundacja „Arkadia” imienia Henryka Płóciennika, której celem jest zebranie i popularyzowanie twórczości artysty.

Nr katalogowy: 80

Henryk Płóciennik (1933 - 2020)
Wiosenny nastrój, 1989

olej, płótno / 65 x 54 cm
sygn. l. d.: PŁÓCIENNIK, 89
na odwrociu: HENRYK PŁÓCIENNIK „WIOSENNY NASTRÓJ" OLEJ PŁÓTNO 65x54, 1989 r.

Estymacja:
12 000 - 16 000 zł ●
2 554 - 3 405 EUR
2 621 - 3 494 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 13 grudnia 2022

wtorek, 13 grudnia 2022, o godz. 19.00

25 listopada - 13 grudnia 2022 r.