101. Paweł Kałużyński - z cyklu Wielki Sen, 2021

    Tomasz Kawiak
    - Kurtka Anioła, 2016,

    Ryszard Waśko
    - Winter portrait of a lady with red scarf, 2016,

Początki świadomej drogi to był koszmar. Miałem w głowie zakomponowane obrazy, dobrane kolory. Ale nie potrafiłem ich przełożyć na płótno. Wydaje mi się, że tu leży ten trud. Ta praca nad tą właśnie świadomością – co zrobić, aby przełożyć zamysł na realny kształt. Te pierwsze obrazy… do dziś nie mogę na nie patrzeć, jakieś szaro-bure, smutne, zupełnie nie to… Ale nie jest też tak, że dziś „już wiesz” i jesteś najlepszy. Czasem pracuję nad płótnem miesiącami, po dziesięć godzin dziennie. I pojawia się moment, że to trzeba odłożyć – brak konceptu, brak rozwiązania… Po roku wracasz i to rozwiązanie już jest. Ono rodzi się w tobie – musisz być tylko cierpliwy. Teraz to wiem.

– Paweł Kałużyński

Paweł Kałużyński lubi podkreślać, że do obecnego etapu doprowadziła go ścieżka bynajmniej nie prosta i nie pozbawiona wybojów. Malarzem chciał zostać już w liceum, lecz zanim udało mu się dostać na wymarzony wydział Akademii Sztuk Pięknych minęło parę lat. Dyplom obronił w 2005 roku. Studiował w pracowni malarstwa profesora Mariana Czapli, w której przygotował swój dyplom malarski składający się z cyklu pejzaży. W trakcie studiów zajmował się również grafiką pod kierunkiem profesora Rafała Strenta oraz rysunkiem w pracowni profesora Marka Wyrzykowskiego. Grafika i rysunek stały się aneksami do dyplomu. Po euforii związanej z okresem studiowania nastała żmudna codzienność zmagań w zamknięciu własnej pracowni. Niejednokrotnie rewidował podjętą drogę, niszczył wcześniejsze płótna, poszukiwał. W jednym z wywiadów wyznał: „bycie artystą jest trudne. Dla mnie to jest ciągła walka o samorealizację, o każde płótno, każdy dzień. Malowanie to taki element mojego życia – nie ma nic większego. To sens. Wiesz, jesteś malarzem, a później są inne rzeczy… Nie mam do tego dystansu… Może inni mają. Możesz uznać to za pozę lub jakąś tam moją kreację, ale ja naprawdę nie mam dla siebie innego planu”.

Obrazy z cyklu Wielki Sen wprowadzają widza w intrygujący świat z pogranicza jawy i snu, pełen wspaniałych, staroświeckich pałaców i kurortów, z tropikalną roślinnością, luksusowymi basenami i zacienionymi patiami. Są to prace malowane z wielką energią i precyzją, których dominantą jest kolorystyczny kontrast – czerń form zderza się z żywymi barwami stosowanymi do budowania tła – różem, żółcieniem  czy zielenią. Charakterystyczną cechą obrazów z cyklu Wielki Sen jest zastosowana na całości obrazu warstwa odbijającego światło lakieru, dzięki czemu powierzchnia mieni się, przyciąga wzrok, intryguje. Nie sposób przejść obojętnie obok onirycznych obrazów Pawła Kałużyńskiego, w których rozpoznać można własne sny i marzenia, poczuć nostalgię, a może coś więcej.

Paweł Kałużyński (ur. 1979 r.) uzyskał w 2005 r. dyplom na wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Mariana Czapli. Aneks do dyplomu wykonał w pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Rafała Strenta oraz w Pracowni Rysunku prof. Marka Wyrzykowskiego. W latach 2003-2005 uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, miał też swoją pierwszą wystawę indywidualną w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego instalacja była prezentowana w Galerii Sztuki Zachęta na wystawie z okazji stulecia warszawskiej ASP. Autor wystaw indywidualnych: Yuppi du, Galeria Promocyjna,Warszawa (2013); Rodeo, Galeria Praca, Warszawa (2012); Rebel Rebel,Your Face Is a Mess, 3A Project Space, Gdynia (2012); Amore, Galeria Art New Media, Warszawa (2011); Kuloodporne serce, Galeria Atak (2009); Po godzinach..., Galeria Room, Warszawa (2008); Próżna, Galeria Farbiarnia, Warszawa (2008); Horyzonty, Galeria designu All about room (2007); Akademia Muzycznej im. F. Chopina, Warszawa (2004); ASP, Warszawa (2004).

Nr katalogowy: 101

Paweł Kałużyński (1979)
z cyklu Wielki Sen, 2021

akryl, płótno / 130 x 100 cm
sygn. na odwrociu: PawełKałużyński z cyklu "Wielki Sen" 2021, oraz na blejtramie Paweł Kałużyński

Estymacja:
18 000 - 25 000 zł ●
3 712 - 5 155 EUR
3 622 - 5 031 USD

15 000 zł
3 093 EUR
3 019 USD

Aukcji Dzieł Sztuki 20 października 2022

czwartek, 20 października 2022, o godz. 19.00

3 - 20 października 2022 r.