13. Feliks Franić - Potyczka pod Iłżą, 1893

    Adam Setkowicz
    - Zima w lesie,

    Kazimierz Lasocki
    - Pejzaż z Warszawy, 1934,

Wśród artystów wyraźnie zbliżonych w swej koncepcji sztuki do twórczości Juliusza Kossaka znajduje się Feliks Franić (…).

(Krzysztofowicz-Kozakowska S., Kolekcja smólska. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku, [s.l.], [s.n.], 2008, s. 116)

Namalowana przez Feliksa Franića „Potyczka pod Iłżą” stanowi kontynuację tradycji malarstwa historyczno-batalistycznego w duchu Juliusza Kossaka. Efektowna kompozycja przedstawia jeden z epizodów powstania listopadowego. Scena odnosi się do wydarzeń z 9 sierpnia 1831 roku, kiedy to pułk jazdy wołyńskiej rozbił szarżę dragonów rosyjskich w wąwozie zuchowieckim. W centralnej części płótna ukazany został moment ataku majora Karola Różyckiego na rosyjskiego dowódcę, majora Ganicha. Wróg ostatecznie zaraz trafi do niewoli.

Paleta barwna obrazu zamyka się w tonacji ciemnych brązów, szarości i zieleni. Dzieło charakteryzuje się zrytmizowanym, logicznym układem kompozycyjnym oraz precyzją w przedstawieniu detali.

Proweniencja

Krzysztofowicz-Kozakowska S., Kolekcja smólska. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku, [s.l.], [s.n.], 2008, s. 116.

Nr katalogowy: 13

Feliks Franić (1871 - 1937)
Potyczka pod Iłżą, 1893

olej, płótno / 70 x 120 cm
sygn. p. d.: Felix Franić / 1893

Estymacja:
40 000 - 60 000 zł
8 422 - 12 632 EUR
8 909 - 13 364 USD

35 000 zł*
7 369 EUR
7 796 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 14 marca 2023

wtorek, 14 marca 2023, o godz. 19.00

24 lutego - 14 marca 2023 r.