34. Władysław Lam - Portret mężczyzny w czerwonej muszce

    Autor Nieokreślony
    - Widok z Kazimierza Dolnego nad Wisłą,

    Jerzy Rupniewski
    - Wnętrze gabinetu, 1943,

Proweniencja

Władysław Lam był zarówno malarzem, grafikiem, jak i autorem wielu książek i rozpraw z zakresu krytyki sztuki. Urodził się w 1893 roku w bośniackim Konjicu. Od dziecka przejawiał talent malarski, więc po przeprowadzce do Krakowa w 1912 roku rozpoczął studia na tamtejszej akademii. Jego nauczycielami byli Teodor Axentowicz oraz Józef Mehoffer. Latem i jesienią 1916 roku wziął udział w wystawach ogólnych Pałacu Sztuki w Krakowie.

Po obronie dyplomu pracował jakiś czas jako nauczyciel gimnastyki w Gimnazjum Kupieckim w Łodzi, a następnie jako nauczyciel malarstwa i rysunku w modlińskim Korpusie Kadetów Nr 2 i w gimnazjum w Poznaniu. Należał do ugrupowań Świt, Plastyka oraz Nowa Generacja, z którymi wystawiał swoje prace. Wiele podróżował po Francji, a po 1945 roku odwiedził także Włochy, Szwajcarię, Jugosławię i RFN. W latach 30. mieszkał we Lwowie, który zamienił po 1945 roku na Gdańsk. Był zaangażowany w powstanie Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej, gdzie został profesorem malarstwa i rysunku.

Twórczość Lama to przede wszystkim portrety, pejzaże i widoki miejskie – zwłaszcza z okolic Gdańska i Lwowa, oraz martwe natury. Artysta wykonywał również litografie i drzeworyty, a także opracował technikę tworzenia monorytu. Ma na swoim koncie 32 wystawy indywidualne i 180 zbiorowych w kraju i za granicą.

Nr katalogowy: 34

Władysław Lam (1893 - 1984)
Portret mężczyzny w czerwonej muszce

olej, płótno / 65 x 49 cm
sygn. p. d.: W. Lam

Estymacja:
20 000 - 25 000 zł ●
4 211 - 5 264 EUR
4 455 - 5 568 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 14 marca 2023

wtorek, 14 marca 2023, o godz. 19.00

24 lutego - 14 marca 2023 r.