22. Nieokreślony Autor - Dziewczynka z wózkiem dla lalek, 1908

    Jan Stanisławski
    - Horyzont z Panoramy Berezyny, ok. 1896,

    Jacek Malczewski
    - Portret Karola Potkańskiego, 1900,

„Dziecko. Opiewane przez poetów, malowane najcieńszą kreską, najbardziej miękkim pędzlem przez malarzy, wykołysane w objęciach matki”.
(Stopczyk S. K. [red.], Dziecko w malarstwie polskim, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1979, s. nlb)

Temat dziecięcego portretu rozwinął się w malarstwie tak naprawdę dopiero w XIX wieku. Wraz z epoką biedermeieru, jedną z najważniejszych wartości stała się rodzina, a co za tym idzie, wzrosła potrzeba więzi między rodzicami a ich potomstwem. Dzieci zaczęto traktować jako integralne istoty ludzkie, a nie miniaturki dorosłych. Dostrzeżono wreszcie ich odrębny świat i potrzeby. W dziedzinie sztuki zaznaczyło się to liczną grupą kameralnych przedstawień małych domowników z odpowiednimi dla ich wieku przedmiotami – zabawkami.

Artyści coraz chętniej sięgali po temat dziecka, interpretując go na swój indywidualny sposób – w oparciu o wątki ludowe i literackie, świat fantazji czy bajki. Jak trafnie zauważa Krystyna Sroczyńska: „Treści emocjonalne i uczuciowe związane z dzieckiem sprawiają, że temat ten w malarstwie portretowym należy do najbardziej wdzięcznych” (Sroczyńska K., Wstęp, [w:] Stopczyk S. K. [red.], Dziecko w malarstwie polskim, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1979, s. nlb).

Proweniencja

Kunstauktionshaus Schloss Ahlden, aukcja 04.12.2021, poz. 1889
D.V.C. Gent, aukcja 06.06.2020, poz. 244

Nr katalogowy: 22

Nieokreślony Autor
Dziewczynka z wózkiem dla lalek, 1908

olej, płótno / 64,5 cm x 90 cm
sygn. p.d. monogramem: MJ i datowany 08

Estymacja:
15 000 - 18 000 zł
3 341 - 4 009 EUR
3 598 - 4 317 USD

18 000 zł
4 009 EUR
4 317 USD

Aukcji Dzieł Sztuki 6 czerwca 2023

wtorek, 6 czerwca 2023, o godz. 19.00

19 maja - 6 czerwca 2023