52. Jerzy Kałucki - Biais 2, 2009`

    Wojciech Fangor
    - M5 1966/2001,

    Julian Stańczak
    - Forward Glow, 1980,

sygn. na blejtramie: Jerzy Kałucki 2009 na odwrocie: „Biais 2” Malarz, scenograf, ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Debiutował w roku 1958 scenografią dla Opery Śląskiej we Wrocławiu. Wkrótce zaczął wystawiać również prace malarskie. W roku 1963 Kałucki miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w krakowskiej Galerii Krzysztofory. W 1976 r został oficjalnie członkiem Grupy Krakowskiej. Artystę ineteresuje studiowanie relacji między elementami przestrzeni, ruchu, barwy i światła. Stosuje przede wszystkim formy abstrakcyjne – geometryczne. Chętnie ogranicza je na płaszczyźnie obrazu linią łukowatą bądź z niej samej czyni obiekt zainteresowań. Łuk był m.in. głównym elementem pokazu obrazu odcinka łuku o promieniu r=1970 cm, który Kałucki zaprezentował w 1970 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory. Kwintesencją przedstawień malarskich Kałuckiego są trzy motywy: łuk, który jest fragmentem koła i rozszerza przestrzeń pracy, linia prosta oraz barwna płaszczyzna. Wszystkie działania malarskie Kałuckiego cechuje precyzja i dokładność. Artysta jest bardzo oszczędny w środkach, dzięki czemu uzyskuje niesamowitą przejrzystość wymowy. Ascetyczność przekazu wyraża się głównie w plamach mocnego, nasyconego koloru, jednoznacznie wyodrębnionego z tła. Do najważniejszych wystaw artysty należą: , Obszar/Obraz, Galeria Studio, Warszawa, 1986. Wprowadzenie do przestrzeni wymyślonej , Galeria Depolma w Düsseldorfie, 1990; Tożsamość , Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, 1991).

Nr katalogowy: 52

Jerzy Kałucki (1931)
Biais 2, 2009`

olej, płótno / 140 x 115 cm

Cena wywoławcza:
18 000 zł
4 348 EUR
4 616 USD

Estymacja:
25 000 - 35 000 zł
6 039 - 8 455 EUR
6 411 - 8 975 USD