19. Chaim Goldberg - Widok na Safed, 1986

    Tadeusz Ajdukiewicz
    - Jeździec na koniu, 1881,

    Miłosz Kotarbiński
    - Pejaż z Chrzęstnego, przed 1900,

sygn. p.d.: Chaim Goldberg 86 Był artystą malarzem żydowskiego pochodzenia, urodzonym w Kazimierzu Dolnym. Między innymi dzięki pomocy Henryka Kuny mógł studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także w Warszawie. Wojnę spędził wraz z rodziną w Związku Radzieckim, by po jej zakończeniu osiedlić się na stałe w Stanach Zjednoczonych. Malarstwo Chaima Goldberga to głównie relacja z życia żydowskich „sztetł”. Artysta z wielkim zaangażowaniem emocjonalnym przekazuje zapamiętane obrazy rzeczywistości, obyczaje, codzienność, dzięki czemu oglądając jego prace odczuwamy nostalgię za minionym bezpowrotnie światem. Gdyby chcieć przyporządkowywać twórczość malarską Goldberga to kolorystyka, wykorzystanie materii malarskiej przywodzi na myśl najbardziej malarstwo z kręgu Ecole de Paris. Prezentowana tutaj praca, w swoim wymiarze, strukturze i fakturze warstwy malarskiej, jest tego dowodem.

Nr katalogowy: 19

Chaim Goldberg (1917 - 2004)
Widok na Safed, 1986

olej, płyta / 190 x 83 cm

Cena wywoławcza:
75 000 zł
18 116 EUR
19 231 USD

Estymacja:
80 000 - 100 000 zł
19 324 - 24 155 EUR
20 513 - 25 642 USD