60. Ildefons Houwalt - Kompozycja z postaciami

    Jarosław Modzelewski
    - Kinderheim 2, 2002 2004

    Alfred Lenica
    - Kompozycja,

Artysta malarz, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie (1934), czołowy przedstawiciel malarstwa fantastycznego w Polsce. Od 1945 roku mieszkał i pracował w Poznaniu czynnie uczestnicząc w życiu artystycznym miasta. Był członkiem spółdzielni plastyków „Forma”, pracował również jako grafi k dla „Gazety Poznańskiej”, zajmował się ilustracją książek. Skonfl iktowany ze środowiskiem kapistów razem z Alfredem Lenicą założył w 1947 roku grupę 4F+R (Forma, Farba, Faktura, Fantastyka + Realizm). Wystąpienie tejże grupy traktowane jest jako pierwsza wystawa sztuki nowoczesnej po 1945 roku. Malował niewielkie prace przede wszystkim w technice tempery i gwaszu jak i olejne. Świat przedstawiony Houwalta to pogranicze snu i fantastyki. Artysta staje w opozycji do tradycji i dawnej estetyki. Twórczość jego została doceniona przez współczesnych w latach 70 a pierwszą retrospektywną wystawę jubileuszową, zorganizowaną z okazji 40lecia twórczości artysty, otwarto w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 1977 roku. W 2009 r. w Galerii Miejskiej “Arsenał” w Poznaniu odbyła się pośmiertna wystawa retrospektywna, której celem była redefi nicja malarstwa Houwalta.

Nr katalogowy: 60

Ildefons Houwalt (1910 - 1987)
Kompozycja z postaciami, 1955

olej, płótno / 48 x 63,5 cm
sygn. l.d.: I. HOUWALT 1955

Cena wywoławcza:
15 000 zł
3 563 EUR
4 033 USD

Estymacja:
18 000 - 20 000 zł
4 276 - 4 751 EUR
4 839 - 5 377 USD

15 000 zł
3 563 EUR
4 033 USD

6 października, 2015 r. godz. 19.00