21. Sławomir Toman - bez tytułu, 2014

    Bartłomiej Koter
    - City Lights-Black Diptych, 2015,

    Grzegorz L. Piotrowski
    - Akt, 2014,

  opisany na odwrocie: TOMAN'S BEZ TYTUŁU 2014 OLEJ, PŁÓTNO 80X80 CM Sławomir Toman tworzy znaki – ikony. Podpatruje kulturę popularną i jest radosnym piewcą małomiasteczkowego kiczu. Na swoich obrazach kolekcjonuje samochodowe emblematy, lalki Barbie, kolorowe figurki, neony, ołowiane żołnierzyki, kolorowe pigułki – wszystko to, co nie jest do końca poważane, na pewno nie należy do kultury wysokiej, a jest jednak przedmiotem naszych pragnień. Szybkie samochody, kolorowe zabawki, które kupujemy bardziej sobie niż dzieciom, prozak i suplementy diety, neonowe zachęty do nabycia alkoholu o każdej porze to nasze słabości. Artysta oddaje te wszystkie uwodzicielskie przedmioty w równie uwodzicielki sposób – hiperrealistycznie, tak aby ręka sama się nam do nich wyciągała. Bazuje naszym instynkcie i pożądaniu, bezkompromisowo uwodząc wzrok odbiorcy. Możemy mieć jednak alibi na chęć zażycia, nabycia i wypicia – słabość do sztuki Tomana.

(ur. 1966 r.) w latach 1986-87 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. M. Hermana. W okresie 1995-97 przebywał na stypendium w Ecole Regionale de Beaux Arts w Rennes we Francji. Absolwent ASP w Krakowie. Dyplom zrealizował w pracowni prof. Wł. Kunza. Stypendysta Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995) i Ministra Kultury RP (2002). Od 1997 r. pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, aktualnie na stanowisku adiunkta. Tytuł doktora sztuki uzyskał w 2003 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat Nagrody Magazynu o Sztuce Arteon w 2001 roku. W 2003 r. nominowany do Paszportu Polityki. Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Ma w swoim dorobku liczne wystawy indywidualne m.in. w Grodzkiej w Lublinie (2001), Otwartej Pracowni w Krakowie (2003, 2009), Galerii Karowej w Warszawie (2003), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2005), Galerii Piekary w Poznaniu (2006), Galerii szyperska, Poznań (2010), Galerii Sztuki Farbiarnia na Pięknej w Warszawie (2010), Galerii Zachęty Lipowa 13, Lublin (2011). Jego prace znajdują się w zbiorach Galerii Piekary, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, kolekcja galerii BWA w Sandomierzu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Nr katalogowy: 21

Sławomir Toman (1966)
bez tytułu, 2014

olej, płótno / 80x80 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

3 300 zł
792 EUR
892 USD