59. Janusz Dziurawiec - Wędkarze, 2007

    Natalia Bażowska
    - bez tytułu, 2009,

    Jan Szczepkowski
    - Po´z´na godzina, 2015,

sygn. l.d.: JANUSZ DZIURAWIEC WISŁA 2007, opisany na odwrocie: JANUSZ DZIURAWIEC WĘDKARZE 2007 WISŁA Twórczość Janusza Dziurawca obejmuje dwa nurty. Pierwszy stricte realistyczny i drugi, przynależny bardziej do abstrakcji, choć również mający swoje korzenie w obrazowaniu realistycznym. Cechą wspólną tych prac jest wykorzystanie aparatu fotograficznego. Artysta zafascynowany jakimś widokiem, utrwala go na kliszy fotograficznej, następnie przenosi na płótno. Bawi się przy tym głębią ostrości i wyostrza niektóre plany, tym samym uciekając od oczywistości fotografii. Udaje mu się to dzięki perfekcji warsztatowej i wyjątkowej świadomości malarskiego medium. Obrazy Janusza Dziurawca rozgrywają się na kilku planach. Autor wyznacza je bardzo precyzyjnie. Prace te oglądane z daleka sprawiają wrażenie bogatej faktury, choć w rzeczywistości są płaskie. To technika malowania małych, nieregularnych, jasnych, świetlistych plamek nasuwa takie skojarzenia.

(ur. 1950 r.) studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. J. Tarasina uzyskał w 1980 r. Autor licznych wystaw indywidualnych, z których najważniejsze to: Galeria Promocyjna, Warszawa (1983); Galeria Brama, Warszawa (1984); Galeria BWA Piwnice, Kielce (1985, 1998); Dom Gąski i Esterki, Radom (1985); Galeria BWA Awangarda, Wrocław (1986); Galeria 13 Muz, Szczecin (1987); Galeria BWA Arsenał, Poznań (1988); Galeria Test, Warszawa (1988, 1990); Galeria 85, Gdańsk (1991); Galeria EL, Elbląg (1991); Galeria BWA, Nowy Sącz (1993); Puławska Galeria Sztuki, Puławy (1996); Galeria Kobe, Zakopane (1997); Galeria Miejska, Płock (1997); Fundacja Galeria na Prowincji, Lublin (1998); Galeria Otwarte Koło, Warszawa (1999); Galeria D. Krasickiej, Warszawa (2000, 2009); Dom Środowisk Twórczych, Łomża (2001); Muzeum O. Kolberga, Przysucha (2002, 2005); Moskwa (2004); Ratusz, Warszawa (2007); Galeria ZPAP, Warszawa (2010); Ogród Botaniczny PAN Powsin, Warszawa (2011, 20013); Dom Chemika, Puławy (2011). Brał udział w ważnych prezentacjach zbiorowych m.in.: VIII Festiwal Sztuki, Galeria Zachęta, Warszawa (1981); III Międzynarodowe Triennale Malarstwa Realistycznego, Sofia, Bułgaria (I nagroda, 1983); Triennale Portretu Współczesnego, Radom (I nagroda, 1984); Malarstwo Polsko-Francuskie, Palais de Pape, Avignon, Francja (1984); Konkurs im. J. Spychalskiego, Poznań (II nagroda, 1987); Polskie Malarstwo Współczesne, Algier, Algieria (1987); Polska Sztuka Współczesna, New Delhi, Indie (1988); Wystawa Młodych, Instytut Polski, Sztokholm (1988); Warszawa-Warszawiacy, Ephraim Palais, Berlin (1989); Współczesna Sztuka Polska w Zbiorach Galerii Czeskich, Praga (1989); Ogólnopolski Konkurs Malarski Obraz 2000, Fundacja Polska-Japonia Miyauchi (I nagroda, 2000); Siusiu w Torcik, Galeria Zachęta, Warszawa (2009). Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Musee des Arts Contemporains w Paryżu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum w Wałbrzychu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Galeria Zachęta w Warszawie, Galerii BWA w Kielcach, Muzeum Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze.

Nr katalogowy: 59

Janusz Dziurawiec (1950)
Wędkarze, 2007

olej, płótno / 65x92 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 500 zł
360 EUR