56. Robert Jaworski - Erupcja, 2014

    Andrzej Kasprzak
    - First love, 2007-2011,

    Tadeusz Świniarski
    - Zapaśnicy, 2007,

opisany na odwrocie: Robert Jaworski Erupcja 2014 Roberta Jaworskiego od dłuższego czasu interesuje malarski eksperyment. Artysta osiągnął perfekcję w tworzeniu obrazów realistycznych. Szczególnie bliskie mu warszawskie weduty pokazały mistrzostwo opanowania przestrzeni i perspektywy. Uznał, że malarski realizm nie stanowi już dla niego wyzwania. Stąd przeszedł do abstrakcji. Obecnie jest to abstrakcja biologiczna o płynnej, ekspresyjnej linii. Obrazy Jaworskiego optycznie nie mają ramy, rozlewają się poza granicę blejtramu. Możemy na nie patrzeć w dowolny sposób, bo nie ma w nich napięcia kierunkowego, co oznacza, że nie istnieje też góra i dół obrazu, jego prawa czy lewa strona. Artysta eksperymentuje z różnymi fakturami, przeplata ze sobą strużki farby, zaprasza je do „zapasów”. Ważnym atutem tych prac jest koncentracja artysty na walorach barwnych. Abstrakcja pozawala na kreowanie czystego koloru, bez konieczności budowania nim realnego przedstawienia. Stąd wyzwolenie energii barw, ich wzajemnych kontrastów, budowanie symbiozy czy dysonansu, który nadaje każdemu płótnu odrębną dynamikę.

Nr katalogowy: 56

Robert Jaworski (1968)
Erupcja, 2014

olej, płótno / 90x110 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR