41. Paulina Karpowicz - Różowy szlafrok, 2014

    Dominika Hofman
    - bez tytułu, 2014,

    Stanisław Kortyka
    - Trwanie II, 2014,

opisany na odwrocie: Paulina Karpowicz "Różowy szlafrok" 70x100 cm olej, płótno Malarstwo Pauliny Karpowicz to twórczość erudycyjna. Artystka jest bardzo świadoma historii sztuki i czerpie bez kompleksów inspiracje z twórczości wielkich mistrzów epok minionych i czasów obecnych. Z wielką dezylwonturą miesza renesans z socrealizmem i puentylizm z doświadczeniami XVII-nastowiecznych Holendrów, a Richtera swobodnie krzyżuje z Chardenem. Ponieważ jednak wszystko już było, więc wszystko dziś wolno, w efekcie malarstwo Pauliny Karpowicz stało się autentyczne, indywidualne i własne. Cechuje je wielka wrażliwość na kolor i umiejętność ukazywania scen codziennych i intymnych. Twórczość artystki, choć na wskroś realistyczna, ma w sobie pierwiastek tajemnicy, stając się dzięki niej niezwykle pociągającą.

(ur. 1976 r.) studiowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem w 2001 r. uzyskała w pracowni malarstwa prof. J. Waltosia. Aneks do dyplomu zrealizowała w pracowni linorytu prof. Z. Lutomskiego. Autorka wystaw indywidualnych: Obrazy, Galeria Schody, Warszawa (2002); Noce Arkadii, Galeria Schody, Warszawa (2003); Malarstwo, Galeria Gołogórski, Kraków (2005); Naprawdę fajne obrazki, Galeria Bazar Sztuki, Sanok (2009); Zabawy dziewczęce, Galeria Pod Czarnym Kotem, Kraków (2012); Antidotum, Galeria Drugie Piętro, Strefa Sztuki, Zamość (2013); The Best Of, Galeria Pod Czarnym Kotem, Kraków (2013); Za późno, za daleko, CSW Solvay, Kraków (2014). Uczestniczyła w licznych wystawach m.in.: Na obraz i podobieństwo, Galeria Krypta u Pijarów, Kraków (2001); Sześć ciał, Pałac Sztuki TPSP, Kraków (2002); Integracje Poznań–Kraków, Trafgallery, Łagów (2002); Promocje, Galeria Sztuki, Legnica (2003); Młode malarstwo krakowskie, Miejska Galeria Sztuki Częstochow (2006); 23. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2010); Triennale Malarstwa, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa (2010); Wystawa Filmowa, Galeria Bazar Sztuki, Sanok (2010); 24. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin (2012); Fanaberie, Bunkier Sztuki, Kraków (2013); Damski sierpowy, Dom Norymberski, Kraków (2014). Jest prace znajdują się m.in. w zbiorach: TPSP Kraków i Zachęty Częstochowa.

Nr katalogowy: 41

Paulina Karpowicz (1976)
Różowy szlafrok, 2014

olej, płótno / 70x100 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR

1 500 zł
360 EUR