14. Grzegorz Klimek - Posąg kobiety III

    Ilona Herc
    - Schronienie III, 2015,

    Rafał Bojdys
    - Zostaliśmy tylko my, 2014,

  sygn. l.g.: G. Klimek, opisany na odwrocie: G. Klimek "Posąg kobiety III" 2014 Grzegorz Klimek portretuje przedmioty. Tworzy ich wizerunki wyabstrahowane z kontekstu, prezentowane na neutralnym tle, najczęściej jednolitym lub tylko delikatnie zniuansowanym w przejściach tonalnych. Wyobrażenia są płaskie, pozbawione światłocienia, zawieszone w umownej przestrzeni. Wybór przedmiotów też jest niemal przypadkowy. Pozornie nie niosą one w sobie żadnego przekazu ideowego. Ich funkcja polega na komplikacji i atrakcyjności kształtów, które w ewidentny sposób dają się geometryzować. Czy jest to koń (trojański) czy manekin nie ma znaczenie. Analiza większej grupy prac Klimka skłania jednak do postawienia tezy, że autora interesuje opozycja pomiędzy tym, co jest naturalne – tak jak figura ludzka, a tym co jest sztuczne czyli manekin. Tę opozycję podkreśla geometryzacja i szczególna technika malarska artysty, bardziej przypominająca gruby tynk czy fresk, niż klasyczne przedstawienia olejne.

(ur. 1987 r.) w latach 2007-2008 studiował na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, a następnie na ASP we Wrocławiu na kierunku Malarstwo. Uczestniczył w wystawach zbiorowych m.in. Galeria Gaude Mater, Częstochowa (2007); 4 Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław (2009); Triennale Małej Formy Malarskiej, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń (2010); Triennale Rysunku, Lubaczów (2011); Galeria -1, PKOI, Warszawa (2012); World Gallery of Drawing, Skopie, Macedonia (2012); Galeria Sztuki Współczesnej DNA Wrocław (2012).

Nr katalogowy: 14

Grzegorz Klimek (1987)
Posąg kobiety III

tempera jajowa, żywica szelakowa, płótno / 140x90 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR