7. Joanna Trzcińska - Figura mała z czerwienią, 2000

    Eugeniusz Minciel
    - XXX, 2014,

    Katarzyna Kołtan
    - Erica, 2015,

  opisany na odwrocie: Jaoanna Trzcińska RED 180x130 oli on canvas Mała figura z czerwienią Joanna Trzcińska w piękny sposób opowiada o kobiecie. Maluje dziewczyny nagie i ubrane, we wnętrzu i w neutralnej przestrzeni, siedzące, stojące, odchodzące w dal. Zawsze bardzo tajemnicze, o mało zindywidualizowanych rysach twarzy, odwrócone tyłem, archetypiczne. Opisuje je ograniczona gama barw, monochromatyczna, jednak często kontrastowana czerwienią i czernią. Akty i figury Trzcińskiej czasami stanowią tylko element dużych kompozycji abstrakcyjnych. Wtedy postaci zamknięte są w kwaterach, jak w ołtarzu lub mozaice komórkowej. To nadaje całości przedstawienia malarskiego monumentalności, a nawet dramatyzmu.

(ur. 1969 r.) w latach 1988-1994 studiowała na ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Zrealizowała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. R. Hungera, a w 2007 r. doktorat. W 2007 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała udział w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych wystawach grafiki i malarstwa. Zostałam wyróżniona Nagrodą Muzeum Historii Miasta Łodzi i nagrodą Firmy Papier-Service za malarstwo na XI Konkursie im. W. Strzemińskiego dla studentów ASP; kwalifikacją do finału programu „ArtLink&Sotheby`s International Young Art. 2000” (wystawy i udział w aukcjach w Chicago, Tel Avivie i Wiedniu); Nagrodą w XXIX Premio Internationale di Grafica del Pomero, Mediolan (2001) i nominacją do nagrody w dwóch edycjach Small Engraving Salon, Carbunari, Rumunia.

Nr katalogowy: 7

Joanna Trzcińska (1969)
Figura mała z czerwienią, 2000

olej, płótno / 180x130 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
360 EUR