19. Rafał Bojdys - Spotkanie z zającem, 2013

    Piotr Ambroziak
    - The hunter, 2014,

    Stefan Hanćkowiak
    - Sen pijaka, 2013,

sygn. p.d.: Bojdys 2013 r. opisany na odwrocie: RAFAŁ BOJDYS "SPOTKANIE Z ZAJĄCEM" 2013 R. Bohaterowie Rafała Bojdysa występują dla nas, jak na scenie. W malarskich przedstawieniach tło jest neutralne, kolory soczyste, a aktorzy ukazują swoje atrybuty. Człowieka zawsze interesował drugi człowiek, zwłaszcza ten inny, czy obcy. W czasach przed wynalezieniem telewizji często potrzebę takiej wiedzy zaspokajała też sztuka. Powstawały graficzne czy fotograficzne „przedstawienia typów ludzkich”, pokazujące przedstawicieli różnych zawodów czy nacji. Bojdys nawiązuje do tego typu wizerunków, jednak podobnie, jak część z jego historycznych poprzedników nie próbuje być obiektywny. Dopuszcza się moralizowania. Stąd mamy całą galerię typów, których malarz wystawia pod nasz osąd i nieco się z nich wyśmiewa. Lubi ich, to ewidentne, nie zmienia to jednak faktu, że doskonale widzi ich drobne przywary. „Spotkanie z zającem” to kwintesencja naszego zdziwienia światem.

Nr katalogowy: 19

Rafał Bojdys (1967)
Spotkanie z zającem, 2013

olej, płótno / 77x120 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

1 500 zł
362 EUR
446 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej