35. Bogna Gniazdowska - Koronki, 2012

    Anna Gubernat
    - bez tytułu, 2010,

    Paweł Zapendowski
    - Uśmiech Olgi – Paris, 2014,

opisany na odwrocie: BOGNA GNIAZDOWSKA "KORONKI" OLEJ 2012 24X18 Bogna Gniazdowska jest kolekcjonerką przedmiotów. Przede wszystkim tych, które uważamy za atrybuty kobiecości. Torebki, buty, doniczkowe kwiatki. Tym razem koronowe serwetki. Te ostatnie pozwalają malarce na pokazanie kolorystycznej wirtuozerii. Bardzo delikatne, jasne obrazy niewielkich formatów, zestawione w pionowy panel są jak bordiura, czy skraj babcinego obrusa. Finezja nie ujmuje tu dekoracyjności. Tworzone przez Gniazdowską typologie to coś więcej niż katalogowanie otaczającego nas świata i szukanie dzięki temu ładu i porządku, nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale i we własnych myślach. To także sposób na pokazanie naszego nadmiernego przywiązywania się do rzeczy. Czasami to wyraz konsumpcyjnego podejścia do życia, a czasami coś poważniejszego – niemożność zdystansowania się od przeszłości.

(ur. 1964 r.) studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. S. Gierowskiego oraz w pracowni problemów malarstwa w architekturze prof. R, Winiarskiego uzyskała w 1990 r. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Autorka licznych wystaw indywidualnych m.in. Od tego nie uciekniesz, Galeria Dziekanka, Warszawa (1992); Osoby, Galeria Test, Warszawa (1992); Osoby II, Galeria Styk, Warszawa (1992); Malarstwo, Galeria Art, Warszawa (1995); Reflektionen, Galeria East Art Kunsthandel, Berlin (1997); Album, Galeria Art, Warszawa (1999); Wczoraj, Galeria Promocyjna, Warszawa (2000); Portrety Portretów, Galeria Fret@Porter, Warszawa (2002); Malarstwo, Galeria Promocyjna, Warszawa (2005).

Nr katalogowy: 35

Bogna Gniazdowska (1964)
Koronki, 2012

olej, płótno / 5x(18x24) cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej