43. Wojciech Kubiak - bez tytułu z cyklu Instytucje, 2011

    Ilona Herc
    - Schronienie, 2014,

    Gossia Zielaskowska
    - Mind, 2013,

Wojtek Kubiak bardzo często tworzy cykle malajskie w duecie ze swoją żona Lidką Krawczyk. Tym razem intymna, czarno-biała praca jest jego indywidualnego autorstwa. Obraz robi bardzo silne wrażenie. Jest opowieścią o bliskości dwojga ludzi, relacjonowaną bez zbędnych szczegółów. Skojarzenia z filmowym kadrem są w pełni uprawnione, bo choć autor jednoznacznie nie wskazuje na inspiracje konkretnym dziełem, to bez wątpienia sięgnął do X muzy, tworząc tę pracę. Odniesienie do czarno-białej historii kina napawa nas delikatną nostalgią za minionymi czasami, a ciasno ujęte przedstawienie, wyabstrahowane z detali, koncentruje nas wzrok na głównym temacie. Kubiak sytuuje tu widzów trochę w roli podglądaczy, którzy patrząc przez dziurkę od klucza wdzierają się w intymność przedstawionej pary.

(ur. 1979 r.) i (ur. 1978) są laureatami Grand Prix 38. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2007. Lidia Krawczyk jest absolwentką Instytutu Sztuk Audiowizualnych oraz Podyplomowych Studiów Gender na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się krytyką feministyczną. Jest współredaktorką internetowego czasopisma naukowego „uniGENDER". Wojtek Kubiak jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Od 2003 r. pracuje jako asystent na macierzystej uczelni. W 2004 r. roku otrzymał Grand Prix Triennale Młodego Malarstwa im. Mariana Michalika w Częstochowie. Był nominowany do konkursu im. Eugeniusza Gepperta i nagrody „Arteonu". Laureat Stypendium Ministra Kultury (1999, 2003/2004), Stypendium Grazelli (2007) oraz Stypendium Młoda Polska (2008).

Nr katalogowy: 43

Wojciech Kubiak (1979)
bez tytułu z cyklu Instytucje, 2011

olej, płótno / 55x80 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej