10. Ireneusz Walczak - Mury przeszłos´ci - Z˙ongler, 2012

    Piotr C. Kowalski
    - Ga?ski, 2001 i 2008,

    Renata Bryjanowska
    - Śnieg, 2014,

sygn. p.d.: monogramem, opisany na odwrocie: IRENEUSZ WALCZAK OL/PŁ 140x18 2012 MURY PRZESZŁOŚCI – ŻONGLER Ireneusz Walczak nie potrafi wybrać między abstrakcją a figuracją, a jego malarstwo jest najlepszym dowodem na to, że taki wybór nie jest konieczny. W obrębie jednej pracy autor zwiera mikro-historie, niewielkie przypowieści ze świata zabaw dziecięcych, erotyki, międzyludzkich relacji, które zestawia z kontrastowymi kompozycjami plam i kresek, zamkniętymi w wykreślnych obszarach. Całość często ma charakter reliefu, gdzie niewielkie blejtramy, jak kafle, nadają rytm kompozycji, a przesłony z plexi sugerują historiom atmosferę tajemniczości. Całość ma bardzo dekoracyjny charakter. W warstwie malarskiej odnajdziemy w kompozycjach Walczaka wiele pozytywnej energii. Narracyjne nie jest już tak prosto: prace autora skłaniają do refleksji.

(ur. 1961 r.) jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, oddział w Katowicach. Pracuje w katowickiej uczelni od 1988 r. Prowadzi pracownię malarstwa na macierzystej uczelni. Laureat m.in. wyróżnienia na V Triennale z martwą naturą, BWA Sieradz (2009); nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Animals, Galeria MM Chorzów (2009); Grand Prix Praca Roku przyznawanego przez ZPAP Katowice (2008, 2006, 2004, 2003, 2002, 1997/98, 1992); wyróżnienia Muzyka w malarstwie, Galeria Obok, Tychy (2002); wyróżnienie na Jesiennym Salonie Sztuki, Ostrowiec Świętokrzyski (2002); nagrody Aqua Fons Vitae na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa, BWA Bydgoszcz (1999); nagrody konsula Austrii na Międzynarodowym Biennale Grafiki Wobec Wartości, Katowice (1996); Grand Prix Bielska Jesień, Bielsko-Biała (1993); Nagrody Wojewody dla młodych twórców, Katowice (1993); Grand Prix - Konkurs Malarski im. R. Pomorskiego, Katowice (1998).

Nr katalogowy: 10

Ireneusz Walczak (1961)
Mury przeszłos´ci - Z˙ongler, 2012

olej, płótno / 140x80 cm

Cena wywoławcza:
1 500 zł
362 EUR
446 USD

1 800 zł
434 EUR
535 USD

XIII Aukcja Sztuki Najnowszej