29. Andrzej Domżalski - Razem, 2010

    Rafał Chojnowski
    - No name, 2004,

    Jan Szczepkowski
    - Przewrót, 2014,

  sygnowany p.d.: "ANDRZEJ DOMŻALSKI 2010", opisany na odwrocie: "ANDRZEJ DOMŻALSKI tytuł: "Razem" tech. AKRYL Rok 2010 wym. 90x100 cm" Największą inspiracją Andrzeja Domżalskiego jest kobieta. Maluje ją od wielu lat, starając się oddać zarówno piękno ciała jak i jego wręcz „mięsną” biologiczność. W jego pracach nic nie jest oczywiste, nic pokazane do końca. Domżalski raczej czyni aluzje, niż opisuje konkrety. Mimo tego, czasami na jego pracach udaje się zobaczyć niczym nieosłoniony kawałek ciała. Być może drugim kluczem do tej twórczości jest opozycja zasłonięte/odsłonięte. Artysta bawi się materią, podkreśla jej walory, miękkości, przezroczystości. Kreuje tajemnicę poprzez kontrast wyrazistego czarnego konturu i podkreślanych bielą, beżami i szarościami świateł. To podkreśla cielesność i pobudza wyobraźnię, jednocześnie nie niwecząc aury delikatności.

(ur. 1945 r.) w 1971 r. ukończył PWSSP w Gdańsku, uzyskując dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. J. Żuławskiego. W latach 1975-1985 współpracował z Telewizją Polską jako grafik i scenograf. W latach 1985-1996 mieszkał i tworzył w Nowym Jorku, m. in. brał udział przy tworzeniu pierwszego polskiego programu telewizyjnego w Nowym Jorku p.n. Polish Television Network. Pracował również jako grafik z wydawnictwami nowojorskimi, a także m.in. z Ehrenrantz and Eckstut Architect Company (1987-1996). W latach 1996-2004 pracował w Warszawie przy projektach i realizacjach architektonicznych. W 2004-2008 ponownie w Stanach Zjednoczonych (Los Angeles), gdzie stowarzyszył się z grupą artystów amerykańskich Venice Beach oraz współpracował z galeriami i wydawnictwami.

Nr katalogowy: 29

Andrzej Domżalski (1945)
Razem, 2010

akryl, płótno / 100 x 90 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

1 600 zł
380 EUR
482 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.