39. Stanisław Tomalak - Fragment 232 (Sawanna 3), 2014

    Dariusz Pala
    - Czarna Egoistka, 2013,

    Małgorzata Karp-Soja
    - Życie na regale, 2014,

  sygn. p.d.: S.T.A. Tomalak, na odwrocie: nalepka autorska Stanisław Tomalak przez szereg lat uprawiał tradycyjne malarstwo pejzażowe. Następnie bliski mu był nurt zbliżony do realizmu fantastycznego. Od 2000 r. coraz częściej skłania się w stronę abstrakcji. Nieustannie eksperymentuje, stosując autorskie techniki i technologie. Swój warsztat opiera na wytwarzanych własnoręcznie barwnikach i pastach fakturowych,w skład których m.in. wchodzą mielone minerały i materiały stosowane w budownictwie. Wprowadza do obrazów różne aplikacje, sięgając po technikę kolażu. Prace mają zróżnicowaną powierzchnię, która nadaje im charakter reliefów. Autor nie rezygnując z elementów figuratywnych, za pomocą koloru i faktury, próbuje wyrazić wypełniające go emocje i niepokoje.

(ur. w 1955 r.) z wykształcenia jest chemikiem. Od 1975 r. zajmuje się działalnością plastyczną. Przez szereg lat uprawiał tradycyjne malarstwo pejzażowe. Następnie bliski mu był nurt zbliżony do realizmu fantastycznego. Od 2000 r. coraz częściej skłania się w stronę abstrakcji. Laureat I miejsca w II Konkursie Malarskim Zadra (2009). Autor wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Awangarda, Wrocław; Galeria Na Antresoli, Wrocław; Galeria Zapiecek, Warszawa. Uczestnik prezentacji zbiorowych: Obraz Roku, konkurs miesięcznika Art&Business, Królikarnia, Oddział Muzeum Narodowego, Warszawa (2005); Young Internationalb Contest of Contemporary Art (2011); Magia Papieru, Galeria Ether, Warszawa (2011); 42 Salon Zimowy Radom (2011); 7 Biennale Miniatury, Częstochowa (2012); Pejzaż współczesny, Częstochowa (2013).

Nr katalogowy: 39

Stanisław Tomalak (1955)
Fragment 232 (Sawanna 3), 2014

akryl, technika własna, płótno / 80 x 100 cm

Cena wywoławcza:
1 000 zł
237 EUR
302 USD

1 000 zł
237 EUR
302 USD

XII Aukcja Sztuki Najnowszej

27 października 2014 r.