25. Konrad Krzyżanowski - Portret kobiety w czerwieni (Maria Grossek Korycka), 1916 r.

    Władysław Bakałowicz
    - Portret damy, 1891,

    Stanisław Appenzeller
    - Akt kobiety, 1930 r.,

  u dołu dedykacja: Wielmożnej Pani Marii Grossek/na pamiątkę Konrad Krzyżanowski 1916 r. Konrad Krzyżanowski był malarzem, zajmował się ilustratorstwem, projektował witraże. Znany głównie jako portrecista wybitnych osobowości środowiska inteligencji. Tworzył też ekspresyjne i soczyste w barwie pejzaże. W latach 1904-09 był profesorem warszawskiej SSP, 1917-18 polskiej SSP w Kijowie, a w 1918 roku otworzył w Warszawie prywatną szkołę malarstwa. Jego sztuka zdominowana została przez wpływy wczesnego ekspresjonizmu, widoczne przede wszystkim w twórczości portretowej. Portrety te utrzymane są na ogół w ciemnej tonacji, malowane szerokimi pociągnięciami pędzla. Choć sprawiają nieraz wrażenie szkicu, są zdecydowane w wyrazie i wnikliwe w charakterystyce modela. Przykładem takiego potraktowania postaci jest proponowany na aukcji portret. Przedstawia on Marię Grossek Korycką - znaną polską poetkę i publicystkę, przedstawicielkę wczesnego ekspresjonizmu w literaturze polskiej. CENA GALERYJNA: 95 000 zł

Nr katalogowy: 25

Konrad Krzyżanowski (1872 - 1922)
Portret kobiety w czerwieni (Maria Grossek Korycka), 1916 r.

olej, płótno; / 74x66 cm;

Cena wywoławcza:
80 000 zł
19 513 EUR
26 403 USD

Estymacja:
85 000 - 95 000 zł
20 732 - 23 171 EUR
28 053 - 31 354 USD