5. Stanisław Ignacy Witkiewicz - Portret Eugeniusza Konarskiego, 1934

    Piotr Stachiewicz
    - Kwiat,

    Włodzimierz Łoś
    - Na rozstajach, 1886,

  sygn. l.d.: Witkacy/ 1934/ VIII/ NP/ N?/ (T.B) oraz odręczna dedykacja artysty: „Panu Eug Konarskiemu pobratymczemu Duchowi jako zadatek przyjaźni Witkacy” Portret Eugeniusza Konarskiego charakteryzuje się wyrazistym modelunkiem rysów twarzy, doskonałym oddaniem refleksów na szkłach okularów, a także zaakcentowaniem elegancji modela. Szkicowo zaznaczona w tle forma budzi skojarzenia ze skrzydłem, za pomocą którego twórca unaocznił spirytualne walory portretowanego. Portret zaklasyfikowany został zgodnie z regulaminem Firmy Portretowej jako typ „bardziej charakterystyczny” (T.B) z potwierdzeniem stanu w jakim znajdował się autor w momencie tworzenia portretu (NP-nie palił i N?-nie pił). Wspomniana forma skrzydeł znajduje swój odpowiednik w innym portrecie autorstwa Witkacego – tzw. „Portrecie męskim z różowymi skrzydłami”, również dedykowanemu „Pobratymczemu Duchowi” i datowanemu na 1934. Portret ten był częścią wystawy monograficznej Witkacego zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1990 r. a reprodukowany jest w katalogu opracowanym przez: I. Jakimowicz i A. Żakiewicz, poz. 1896, il. 497 jako „Portret męski”.

Nr katalogowy: 5

Stanisław Ignacy Witkiewicz(Witkacy) (1885 - 1939)
Portret Eugeniusza Konarskiego, 1934

pastel, papier / 68,2 x 48,7 (w świetle passe-partout);

Cena wywoławcza:
35 000 zł
8 537 EUR
11 552 USD

Estymacja:
40 000 - 50 000 zł
9 757 - 12 196 EUR
13 202 - 16 502 USD

42 000 zł
10 244 EUR
13 862 USD