5. Andrzej Folfas - bez tytułu, 2005

    Andrzej Fydrych
    - bez tytułu, 2014,

    Małgorzata Kosiec
    - Illusion III, 2013,

W latach 60-tych ukończył Liceum Plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod opieką profesorów: Władysława Hasiora, Tadeusza Brzozowskiego i Antoniego Rząsy. Następnie ukończył studia na ASP w Krakowie na wydziale Architektury Wnętrz u prof.: J. Ząbkowskiego, T. Kutermaka, B. Brauna, M.Sigmunda. Odznaczony przez Ministra Kultury Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz wyróżnieniem Miasta Krakowa jako zasłużony działacz kultury i sztuki. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz kolekcjach prywatnych. Od lat 70-tych brał udział w licznych wystawach w Niemczech, Francji, Szwecji, Austrii i Polsce, w tym czasie miał też ponad 30 wystaw indywidualnych. Jego obrazy grają żywym kolorem i geometrią, której kształty opracowane są często nieomal jedną kreską i paroma plamami barw. Jak sam przyznaje: im bardziej wyzwolony temat tym większa potrzeba precyzji formy. W jego obrazach postacie o pierwotnych rysach zatrzymane w archetypicznych tańcach, pozach i gestach często o jednoznacznym przekazie erotycznym, nabierają kubistycznych form i mięsistych faktur zmieniając się w kompozycje o wyjątkowo silnym przekazie.

Nr katalogowy: 5

Andrzej Folfas (1948)
bez tytułu, 2005

olej, płótno / 140 x 100 cm
sygn. d.: FOLFAS 2005

Cena wywoławcza:
500 zł
120 EUR

4 500 zł
1 074 EUR
1 486 USD

X Aukcja Sztuki Najnowszej

25 marca, 2014 r. godz. 19.00