23. Aleksander Roszkowski - Małe przekątne, 2012

    Wojciech Kubiak
    - bez tytułu z cyklu Deja vu, 2010,

    Wojciech Ćwiertniewicz
    - bez tytułu (215), 2013,

Aleksander Roszkowski studiował w latach 1980-1985 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Jacka Sienickiego i Zbigniewa Gostomskiego. Po studiach podjął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1987 zdobył dwa wyróżnienia honorowe na XIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Jana Spychalskiego w Poznaniu. Uczestniczył w zbiorowych pokazach „Arsenał 88” i „Red & White” w Hali Gwardii w Warszawie, uzyskując na pierwszej z nich nagrodę honorową.

Autor 25 wystaw indywidualnych m.in.: Andre Zarre Gallery, Nowy Jork, USA; Galerie Light, Berlin, Niemcy; Gallery Futaba, Nagoya, Japonia; Galerie Brantebjergen, Nakke, Dania; Galerie Bram, Bramslev Bakker, Dania.

Zamaszysty, energiczny ruch pędzla oraz krzycząca kolorystyka wczesnych płócien każą sytuować jego ówczesne malarstwo w modnym w latach 80. nurcie nowej ekspresji. Już jednak przy końcu dekady artysta radykalnie zmienił styl i tematykę kiedy to zaczął tworzyć również obrazy figuralne. Równolegle z kompozycjami figuralnymi Aleksander Roszkowski tworzy także obrazy inspirowane pejzażem, mniej znane, rzadko eksponowane. Pejzaż ma dla niego taki sam walor emocjonalny jak obrazy figuratywne, uzupełniają się one nawzajem, dopełniają wizerunek artysty. Kompozycje inspirowane pejzażem pozwalają poznać Roszkowskiego jako wrażliwego kolorystę.

Nr katalogowy: 23

Aleksander Roszkowski (1961)
Małe przekątne, 2012

olej, płótno / 60 x 70 cm
opisany na odwrocie: ALEKSANDER ROSZKOWSKI 973 „MAŁE PRZEKĄTNE" 2012

Cena wywoławcza:
500 zł
120 EUR

5 500 zł
1 313 EUR
1 816 USD

X Aukcja Sztuki Najnowszej

25 marca, 2014 r. godz. 19.00