50. Eugeniusz Geppert - Próba sił

    Zygmunt Menkes
    - Maki, ok. 1937,

    Igor Mitoraj
    - Stella,

Częstym motywem we wczesnych pracach Gepperta były sylwetki jeźdźców w pejzażu, zmonumentalizowane, ujęte w śmiałych skrótach perspektywicznych i szybkim ruchu. Artysta rozwijał wątek narodowych walk i powstań; ukazywał oddziały polskich szwoleżerów, kawalerii i szwadrony ułańskie. Nawiązywał do konwencji malarstwa batalistycznego, kontynuował tradycję sztuki Norblina i Kossaków; czerpał inspiracje z malarstwa Michałowskiego. W Paryżu zafascynowała artystę sztuka renesansu, impresjonistów i fowistów. Z tego okresu pochodzi oferowany obraz.

Nr katalogowy: 50

Eugeniusz Geppert (1890 - 1979)
Próba sił

olej, płótno / 59,5 x 79,5 cm
sygn. p.d.: Eugeniusz Geppert

Cena wywoławcza:
45 000 zł
10 639 EUR
14 755 USD

Estymacja:
50 000 - 60 000 zł
11 821 - 14 185 EUR
16 394 - 19 673 USD

50 000 zł
11 821 EUR
16 394 USD