19. Włodzimierz Terlikowski - Pejzaż południowy, 1919

    Kazimierz Józef Dunin-Markiewicz
    - Portret kobiety, 1937,

    Feliks Michał Wygrzywalski
    - Akt nad brzegiem morza,

Terlikowski absolwent monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dużo podróżował, zarówno po Europie jak i Indiach, północnej Afryce, Australii i Nowej Zelandii. Od 1911 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Terlikowski wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, należący do nurtu ekspresyjnego koloryzmu. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm, pod wpływem którego artysta stosował szeroką gamę żywych i nasyconych barw zestawiając je na zasadzie kontrastu. Jego prace charakteryzują się impastowym gestem kładzenia barw, często szpachlą. Dzięki tej fakturze, często sygnował prace „ryjąc” podpis w mokrej jeszcze farbie olejnej. Wiele prac artysty było wystawianych – m.in. w paryskich Salonach: Jesiennym (1912), i Societe Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz na wystawach sztuki polskiej w Paryżu i Brukseli. Jego działalność szybko została doceniona i już po pierwszej wojnie światowej wydano kilka monografi i i albumów tego malarza, opracowanych przez wybitnych paryskich krytyków tamtych czasów m. in. Arsene Alexandre'a czy Jana Topassa.

Nr katalogowy: 19

Włodzimierz Terlikowski (1873 - 1951)
Pejzaż południowy, 1919

olej, płótno / 46,5 x 55 cm
sygn. p.d.: 19 / Terlikowski
Obraz dwustronny – na odwrocie "Martwa natura"

Cena wywoławcza:
29 000 zł
6 856 EUR
9 509 USD

Estymacja:
32 000 - 35 000 zł
7 566 - 8 275 EUR
10 492 - 11 476 USD