43. Władysław Lam - PORTRET DZIEWCZYNY

    Włodzimierz Terlikowski
    - MOST W AVIGNON, 1945

    Wojciech Weiss
    - BZY,

Władysław Lam był zarówno malarzem, grafikiem, jak i autorem wielu książek i rozpraw z zakresu krytyki sztuki. Urodził się w 1893 roku w bośniackim Konjicu. Od dziecka przejawiał talent malarski, więc po przeprowadzce do Krakowa w 1912 roku rozpoczął studia na tamtejszej akademii. Jego nauczycielami byli Teodor Axentowicz oraz Józef Mehoffer. Latem i jesienią 1916 roku wziął udział w wystawach ogólnych Pałacu Sztuki w Krakowie.

Po obronie dyplomu pracował jakiś czas jako nauczyciel gimnastyki w Gimnazjum Kupieckim w Łodzi, a następnie jako nauczyciel malarstwa i rysunku w modlińskim Korpusie Kadetów Nr 2 i w gimnazjum w Poznaniu. Należał do ugrupowań Świt, Plastyka oraz Nowa Generacja, z którymi wystawiał swoje prace. Wiele podróżował po Francji, a po 1945 roku odwiedził także Włochy, Szwajcarię, Jugosławię i RFN. W latach 30. mieszkał we Lwowie, który zamienił po 1945 roku na Gdańsk. Był zaangażowany w powstanie Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej, gdzie został profesorem malarstwa i rysunku.

Twórczość Lama to przede wszystkim portrety, pejzaże i widoki miejskie – zwłaszcza z okolic Gdańska i Lwowa, oraz martwe natury. Artysta wykonywał również litografie i drzeworyty, a także opracował technikę tworzenia monorytu. Ma na swoim koncie 32 wystawy indywidualne i 180 zbiorowych w kraju i za granicą.

Nr katalogowy: 43

Władysław Lam (1893 - 1984)
PORTRET DZIEWCZYNY

olej, płótno naklejone na płytę / 47 x 39 cm (w świetle oprawy)
sygn. p.d. monogramem artysty: W/Lam

Cena wywoławcza:
23 000 zł
5 387 EUR
6 425 USD

Estymacja:
25 000 - 28 000 zł ●
5 855 - 6 558 EUR
6 984 - 7 822 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 10 PAŹDZIERNIKA 2017

10 października, 2017 r. godz. 19.00

15 września - 10 października 2017 r.