21. Stanisław Ejsmond - Białe róże

    Tadeusz Styka
    - Portret blondynki,

    Jacek Mierzejewski
    - Portret pani Róży Aleksandrowicz, 1917 - 1923,

Jego ojcem był malarz Franciszek Teodor Ejsmond, który sam kształcił syna, pod jego kierunkiem Stanisław odbył również studia artystyczne. Po raz pierwszy wystawił swoje prace w 1910 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych mając zaledwie szesnaście lat, począwszy od tej wystawy artysta związał się z Towarzystwem na kolejne dwadzieścia siedem lat tj. do 1937. Pełnił tam różne funkcje, m.in. zasiadał w sądach konkursowych, równocześnie regularnie wystawiał swoje prace za które odbierał wyróżnienia i nagrody. W 1929 uczestniczył w poznańskiej wystawie artystów niestowarzyszonych. Od 1937 był zastępcą członka Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i gospodarzem wystaw, w 1939 został wybrany na wiceprezesa. Po wybuchu II wojny światowej koordynował zabezpieczanie zbiorów Zachęty, uczestniczył w wywiezieniu do Lublina i zabezpieczeniu obrazów Jana Matejki (Bitwa pod Grunwaldem i Kazanie Skargi). Zginął 9 września 1939 w Lublinie podczas bombardowania miasta, przygnieciony nawiniętym na wałek obrazem Bitwa pod Grunwaldem. Malował odznaczające się dekoracyjnością i zaletami koloru kwiaty, martwe natury, portrety, a także kompozycje fantastyczne. Jego symboliczne epitafium znajduje się na grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 194).

Nr katalogowy: 21

Stanisław Ejsmond (1894 - 1939)
Białe róże

pastel, akwarela, papier / 51 x42 cm w świetle oprawy
sygn. p. g.: S. Ejsmond

Estymacja:
15 000 - 18 000 zł
3 497 - 4 196 EUR
3 876 - 4 652 USD

13 000 zł*
3 031 EUR
3 360 USD