26. Eliasz Kanarek - Dziewczynka z lalką, 1935

    Jacek Malczewski
    - Pejzaż z Lusławic, po 1921,

    Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy
    - Portret kobiety, 1933,

Oferowany obraz, przedstawia portret dziewczynki z lalką. Nie ma w nim wyżej wspomnianego przerysowania czy deformacji. Kanarek prowadzi obraz tak, aby oddać rzeczywisty portret dziewczynki nie przeinaczając go. Twarz małej modelki jest malowana z dbałością szczegółu, w szczególności zachwycające są jej oczy. Tło jest zaznaczone bardzo schematycznie, nie odciągając uwagi od głównego tematu obrazu. Cała uwaga Artysty skupia się na twarzy dziewczynki, jej sukienka, ręka oraz lalka, którą trzyma, są jedynie tłem dla jej niewinnego, świeżego spojrzenia. Możliwe, że jest to córka kogoś znajomego, ponieważ na licu obrazu wraz z sygnaturą znajduje się dedykacja: „Panu Teodorowi, na pamiątkę”

Proweniencja

Agra Art, 19.10.2008, poz. 80.

Nr katalogowy: 26

Eliasz Kanarek (1902 - 1969)
Dziewczynka z lalką, 1935

olej, płótno / 61,5 x 51 cm
dedykowany sygn. p.d.: Panu Tadeuszowi na pamiątke E. Kanarek 1935

Estymacja:
35 000 - 50 000 zł
8 159 - 11 656 EUR
9 044 - 12 920 USD

28 000 zł*
6 527 EUR
7 236 USD