5. Anna Bilińska-Bohdanowicz - Portret chłopca, 1889

    Władysław Czachórski
    - Wnętrze klasztoru,

    Józef Rapacki
    - Na krakowskim Kazimierzu, 1916,

Proweniencja

kolekcja rodziny Sapiehów

Obiekt przewidywany w katalogu przygotowywanej wystawy monograficznej artystki w Muzeum Narodowym w Warszawie.

W pierwszym pokoleniu polskich artystek profesjonalnych, pokoleniu urodzonym po połowie XIX wieku, najbardziej dramatycznym, powieściowym niemal przykładem losu kobietyartystki może być życie zmarłej w wieku 36 lat Anny Bilińskiej- Bohdanowiczowej. Obok Boznańskiej była ona niewątpliwie najbardziej utalentowaną i upartą w dążeniach artystycznych przedstawicielką tej generacji. – Maria Poprzęcka

(Poprzęcka M., Anna Bilińska – Bohdanowicz, [w:] Jakubowska A., Artystki polskie, Warszawa-Bielsko-Biała 2013, ss. 173-183.)

Nr katalogowy: 5

Anna Bilińska-Bohdanowicz (1857 - 1893)
Portret chłopca, 1889

technika mieszana, płótno / 56 x 46 cm
sygn. p.g. Anna Bilińska Paryż 1889

Estymacja:
80 000 - 120 000 zł
18 562 - 27 843 EUR
20 305 - 30 457 USD

115 000 zł
26 683 EUR
29 188 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 17 MARCA 2020

17 marca 2020. godz. 19.00

28 lutego - 17 marca 2020 r.

TRANSMISJA LIVE