74. Tadeusz Szpunar - Idol złoty, 1974

    - Akt na tle morza, 1992,

    Jacek Sempoliński
    - Mrok rozjaśniony, 1980,

Artysta Tadeusz Szpunar ukończył Krakowską Akademie Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby u Xawerego Dunikowskiego. Debiutował na wystawie „Xawery Dunikowski i jego uczniowie”  w Warszawie w 1955 roku. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył zaledwie trzy lata później w 1958 roku w Domu Plastyków w Krakowie. Wykształcenie w dyscyplinie rzeźby było punktem wyjścia dla jego późniejszych prac: obrazów- obiektów. Prace z lat 60-tych i 70-tych są jeszcze prowadzone w nurcie figuracji, która porzucił w kolejnych latach swojej artystycznej praktyki. Z tych lat pochodzą „Głowy” i „Torsy”. Głównym motywem byłą postać ludzka w rozmaitych układach form, zbliżonych do umownych znaków. Wyrażał w pracach refleksje na temat przemijania, trwania czy nastrojów. Korzystał wtedy z kamienia, marmuru, i drewna. Przejście pomiędzy sztuką przedstawiająca a abstrakcyjną było spójne i logiczne. Było konsekwencją pracy artysty, wynikające z porzucenia bezpośredniego przekazu na rzecz symbolów takich jak kwadrat czy koło. Obrazy są geometryczne, czyste, proste, wręcz konstrukcyjne i logiczne. Obiekty-obrazy są wynikiem fascynacji artysty zależnościami geometrycznymi. Przykładem tej może być cykl: „Rozważania nad kołem i kwadratem”. Szpunar łączył płótno i drewno z blachą miedzianą, mosiężną oraz żelazną. Jego prace silnie oddziałowywują na widza wręcz wprowadzają sakralną atmosferą do pomieszczenia gdzie są eksponowane. Zmuszają nas do kontemplacji i refleksji. Artysta prezentował swoje prace na licznych wystawach w kraju i za granicą a jego prace znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego w Krakowie, w Warszawie i kolekcjach prywatnych.

Tadeusz Szpunar studiował w pracowni Xawerego Dunikowskiego na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Pierwszą wystawę indywidualną otworzył w 1958 roku w Domu Plastyków w Krakowie. Prezentowana praca należy do tzw. obrazów-obiektów balansujących między sztuką przedstawiającą a abstrakcyjną, w której artysta jako środka wyrazu używa zgeometryzowanej bryły zestawiając ze sobą różne materiały – płótno, kamień, drewno czy metal. Czystość i oszczędność formy to znak fi rmowy Tadeusza Szpunara, a jego droga artystyczna to płynna ewolucja od przedstawień figuratywnych do abstrakcji.

Nr katalogowy: 74

Tadeusz Szpunar (1929)
Idol złoty, 1974

technika własna, płótno, drewno / 100 x 147,5 x 18,5 cm
sygn. na odwrocie: SZPUNAR KOMPOZYCJA I 74 IDOL ZŁOTY na odwrocie autorska naklejka z opisem pracy

Estymacja:
30 000 - 45 000 zł ●
6 961 - 10 441 EUR
7 615 - 11 422 USD

33 000 zł
7 657 EUR
8 376 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 17 MARCA 2020

17 marca 2020. godz. 19.00

28 lutego - 17 marca 2020 r.

TRANSMISJA LIVE