76. Jarosław Modzelewski - Zjednoczone koszule, 1990

    Jacek Sempoliński
    - Mrok rozjaśniony, 1980,

    Zdzisław Beksiński
    - DX, 1990,

Na sznurze wiszą trzy wieszaki, ubrane w koszule, które zdają się być zanurzone w niebieskiej farbie. Zabrudzone mankiety oraz dół ubrań zlewa się z błękitem tła i podłogi. Świadkiem tej surrealistycznej a mimo wszystko codziennej sytuacji jest czarny stolik, który podtrzymuje kompozycję aby nie runęła w prawym kierunku. Czy obraz jest o tytułowych koszulach („Zjednoczone koszule”), o stoliku, czy jednak o człowieku? Praca powstała w 1990 roku, jest to sam początek wolnej Polski. Doświadczenia przeszłości są jeszcze bardzo aktualne, pomimo, że przyszłość stoi już u progu i zdaje się być niezwykle obiecującą. W pracy, w której tytule artysta użył słowa „zjednoczone” szukamy politycznych aluzji. Malarstwo Modzelewskiego jest prowadzone niezwykle konsekwentnie. Płaskie plamy barwne, uproszczone sylwetki, wyraziste kolory – są to bardzo charakterystyczne cechy twórczości malarza. Nie sposób ich pomylić z pracami kogoś innego. Wszystko to sprawia, że prace są bardzo estetyczne, ale przede wszystkim wydają się kryć tajemnice i mieć wiele zaklętych symboli. Tematyka prac Modzelewskiego zdaje się być trywialna, opowiadająca o przyuważonych sytuacjach z życia codziennego. Okres, w którym artysta tworzył był niezwykły, pełen zmian w ustroju Polski i dynamicznego rozwoju, dlatego obrazy przedstawiające niewinne kompozycje zdają się mimo wszystko kryć ducha tamtych czasów. Prace są niezwykle inteligentne, silne i mocne. Ich prosta forma wciąga nas, traktujemy ją jak rebus szukając odpowiedzi na zaklęty przekaz obrazu pomiędzy przedmiotami codziennego użytku czy namalowanymi zwykłymi sytuacjami. Modzelewski dobiera tematy intuicyjnie. W prostych sytuacjach i obserwacjach dopatruje się scen, które przeniesione na płótno nabierają znaczenia. Pewnie namalowane koszule naprawdę kiedyś wisiały jedna obok drugiej jak trzy wyprężone postacie u których nóg spoczął czarny piesek w postaci małego stołeczka. Możliwe, że ubrania były czymś wybrudzone a może była to inwencja malarza w zastanej kompozycji. W książce „Jarosław Modzelewski obrazy 1977 -2006” Wydanej przez Galerię Zderzak w 2006 roku Marta Tarabuła pisze o pracowni malarza: „Zabawki z odpustu, proste narzędzia, gumowa rękawica, zardzewiałe kolanko, para butów pod taboretem, przenośne głośniki – rzeczy nieważne, przedmioty, które znalazły się w zasięgu wzroku. Niektóre tylko, jak ubrania spod Hali Mirowskiej sportretowana w obrazie „13 zł”, autor dokupił w natchnieniu.” Następnie Marta Tarabuła cytuje Modzelewskiego „Trzy sweterki (jeden przez głowę) i spodnie na gumkę, wszystko po 3 zł sztuka, plus niebieski wieszak za złotówkę. Dobry zakup, wisiały na płocie jak gotowa inspiracja. Rozpoznałem ją, bo dziesięć lat temu namalowałem obraz – Zjednoczone koszule” (Jarosław Modzelewski, [w] Jarosław Modzelewski obrazy 1977-2006, red. Jan Michalski, wyd. Zderzak, Kraków 2006, s. 38.)

Jarosław Modzelewski obrazy 1977-2006, red. Jan Michalski, wyd. Zderzak, Kraków 2006, s.175.

Urodzony w Warszawie malarz, rysownik i profesor. Do 2020 r. prowadził pracownię malarstwa na stołecznej ASP. Dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1980 r. Artysta jest współtwórcą i uczestnikiem ponad 30 wystaw oraz akcji Gruppy w latach 1982-1992. Ma w dorobku szereg prestiżowych wystaw indywidualnych, a także zbiorowych w Polsce i na świecie.

Często określany jako “malarz ikon codzienności” Modzelewski podejmuje wątki polityczne, literackie, historyczne i egzystencjalne. Z równym zainteresowaniem podejmuje temat martwej natury i pejzażu. Za każdym razem ujmuje temat w sposób umowny, uproszczony, nie przekraczając jednak granicy realizmu.

Jarosław Modzelewski jest laureatem m.in. II Nagrody Biennale Malarstwa Młodych „Droga i Prawda” (1987 r.), „Paszportu Polityki” (1998) i Nagrody Rektora ASP „Pegaz” (2003 i 2012). Ma na koncie również Nagrodę im. Jana Cybisa (2004) i XIII edycję Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego (2014).

Nr katalogowy: 76

Jarosław Modzelewski (1955)
Zjednoczone koszule, 1990

olej, płótno / 110 x 200 cm
sygn. na odwrocie: Jarosław Modzelewski "ZJEDNOCZONE KOSZULE" olej 110 x 200 1990

Estymacja:
60 000 - 80 000 zł ●
13 922 - 18 562 EUR
15 229 - 20 305 USD

62 000 zł
14 386 EUR
15 737 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 17 MARCA 2020

17 marca 2020. godz. 19.00

28 lutego - 17 marca 2020 r.

TRANSMISJA LIVE