25. Henryk Gotlib - Dama w kapeluszu

    Tadeusz Makowski
    - Mały koncert, 1919,

    Henryk Epstein
    - Wioska, 1925,

Proweniencja

Gdańsk, kolekcja prywatna

Henryk Gotlib urodził się w Krakowie gdzie w 1910 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule oraz w Akademii monachijskiej u Angelo Janka. Był członkiem ugrupowania Formiści, z którym wystawiał w latach 1920-22. Później związał się z Grupą Krakowską i teatrem Cricot oraz z kolorystami z Awangardy, Grupy Dziesięciu, Nowej Generacji i Zwornika. Od początku lat dwudziestych wiele podróżował, przede wszystkim do Francji, Włoch, Grecji i Hiszpanii. W 1939 roku przeniósł się do Anglii gdzie pozostał do końca życia. Gotlib był przede wszystkim doskonałym kolorystą czerpiąc inspirację od mistrzów gatunku takich jak Pierre Bonnard i Henri Matisse. Malował przede wszystkim we własnym studio, niechętnie uczestnicząc w plenerach. Ulubionym tematem artysty były martwe natury, portrety i akty. W malarstwie stawiał na jakość barwy i fakturę – kolor był dla niego podstawowym narzędziem przekazu. Początkowo był on żywy, głęboki i mocny a zestawienia poszczególnych barw odważne. Od lat 50. Barwy przygasły, stały się bardziej stonowane – punkt ciężkości przeniósł się na formę oddawaną z wielką ekspresją, zamaszystymi ruchami pędzla. Z biegiem czasu motywy ulegały coraz większej syntetyzacji i monumentalizacji. Tendencja ta utrzymała się w twórczości artysty aż do jego śmierci.

Nr katalogowy: 25

Henryk Gotlib (1890 - 1966)
Dama w kapeluszu

olej, płótno / 76 x 64 cm
sygn. p.d.: GOTLIB

Estymacja:
50 000 - 70 000 zł ●
11 262 - 15 766 EUR
12 377 - 17 327 USD

50 000 zł
11 262 EUR
12 377 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 CZERWCA 2020

2 czerwca 2020. godz. 19.00

15 maja - 2 czerwca 2020 r.