45. Władysław Strzemiński - Głowa Murzyna (Wyzysk kolonialny), 1949

    Bogusław Szwacz
    - Pieta, 1946,

    Tadeusz Brzozowski
    - AHASWER, 1964,

Rysunek ten jest fragmentem projektu Władysława Strzemińskiego przedstawiającego Murzynów dźwigających worki z kawą na tle morza. Całość stanowiła szkic do polichromowanej płaskorzeźby, która miała zostać zrealizowana w kawiarni „Egzotyczna” przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Strzemiński po wyrzuceniu z powodów politycznych ze stanowiska profesora z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznej w Łodzi (Obecnej Akademii Sztuk Pięknych) trudnił się aranżowaniem wystaw w sklepach Miejskiego Handlu Detalicznego. Praca nad dekoracją kawiarni „Egzotyczna” była jego ostatnią tej skali realizacją artystyczną. Nika Strzemińska wspomina tamten czas: „Czasem ojciec wchodził tam, stawał na środku, przypatrując się ścianom, a po powrocie do domu z jeszcze większym zapałem tworzył. Na biurku rosła sterta czarno-białych i kolorowych szkiców przedstawiających Murzynów dźwigających worki z kawą”. W realizacji projektu wzięli udział: Stefan Krygier-student Władysława Strzemińskiego oraz rzeźbiarz Edward Nowicki. Prace rozpoczęto w 1951 roku, jednak już w 1952 roku zostały one przerwane, gdyż planowana płaskorzeźba nie odpowiadała duchowi realizmu socjalistycznego. Zdecydował o tym Zarząd Okręgu ZPAP. To, co do tej pory udało się stworzyć, skuto i zdemontowano. Większość dzieła została zniszczona i jedynymi pamiątkami tego projektu są prezentowany rysunek „Głowa Murzyna” oraz przeniesiony fragment szkicu na płótno o tym samym tytule. Obraz malowany temperą jest obecnie własnością Muzeum Sztuki w Łodzi

Proweniencja

Poznań, kolekcja Krzysztofa Musiała

Warszawa, Galeria Piotra Nowickiego

kolekcja Niki Strzemińskiej

Łódź, Warsztat Władysława Strzemińskiego, Galeria Sztuki Współczesnej Anny Wesołowskiej, czerwiec 1985.

Wrocław, MNW, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2007.

Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2007.

Warszawa, Zachęta, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2007-2008.

Kraków, MNK, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2008.

Poznań, MNP, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2008.

Stalowa Wola, Muzeum Regionalne, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2008.

Gdańsk, MNG, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2008-2009.

Kielce, MNK, Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, 2009.

Ilkosz B., Zapisy Przemian, Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała, MNW, Wrocław 2008, s. 199.

Nr katalogowy: 45

Władysław Strzemiński (1893 - 1952)
Głowa Murzyna (Wyzysk kolonialny), 1949

ołówek, papier / 69,5 x 100 cm

Estymacja:
90 000 - 140 000 zł ●
20 271 - 31 532 EUR
22 278 - 34 654 USD

95 000 zł
21 397 EUR
23 515 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 CZERWCA 2020

2 czerwca 2020. godz. 19.00

15 maja - 2 czerwca 2020 r.