1. Autor nieokreślony - Portret Zygmunta II Augusta, XIX w.

    Autor nieokreślony (według Bacciarellego)
    - Portret Władysława III Warneńczyka, XIX w.,

Na prośbę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Bacciarelli stworzył malarski poczet królów składający się z 23 portretów historycznych w latach 1768-1771. Sprowadzono do Warszawy rozmaite wizerunki dawnych monarchów, aby król wraz ze znawcami mogli wybrać najbardziej trafne portrety. Miały one stanowić inspiracje dla włoskiego malarza. Nieraz Bacciarelli korzystał z paru wizerunków na raz, aby stworzyć swoją interpretację portretowanego monarchy. Czerpał też z płaskorzeźb które znajdowały się na nagrobkach królewskich. Dodatkowo, aby nadać portretom sugestywności Bacciarelli prosił, aby pozowali mu również żywi modele. Stanisław August Poniatowski zamówił obrazy przedstawiający dawnych monarchów u Marcelego Bacciarellego, aby zdobiły Pokój Marmurowy na Zamku Królewskim w Warszawie gdzie możemy je oglądać do dzisiaj. Idea pocztu królów zyskała olbrzymią popularność, własne interpretacje cyklu tworzyli inni artyści m.in. Ksaweryo Pilatti i Aleksander Lesser, obecnie jednak najbardziej znany jest inspirowany Baciarellim „Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki.

Proweniencja

Warszawa, kolekcja rodziny Krasickich
Kraków, kolekcja rodziny Wodzickich

Nr katalogowy: 1

Autor nieokreślony((według Bacciarellego)) ()
Portret Zygmunta II Augusta, XIX w.

olej, deska / 62,5 x 47,5 cm

Estymacja:
70 000 - 90 000 zł
15 522 - 19 956 EUR
18 230 - 23 438 USD

70 000 zł*
15 522 EUR
18 230 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 13 PAŹDZIERNIKA 2020

13 października godz. 19.00
Aukcja odbędzie się online.

23 września - 13 października 2020 r.
ul. Foksal 13/15
Warszawa

+48 22 629 46 87
+48 22 628 13 67