64. Jan Berdyszak - Kompozycja kół LIII, 1969-70

    Edward Krasiński
    - Intervention, 1975,

    Jerzy Kałucki
    - Trajektoria 1, 1975,

Proweniencja

Poznań, Biuro Wystaw Artystycznych „Arsenał"

Jan Berdyszak był rzeźbiarzem, malarzem i teoretykiem sztuki. W latach 1952-58 studiował rzeźbę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W latach 1984–1987 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W latach 1961-1981 zajmował się scenografi ą w Teatrze Marcinek i Teatrze 5. Artysta jest laureatem m. in. Nagrody im. Jana Cybisa (1978), Krzyża Kawalerskiego (1988) i Krzyża Ofi cerskiego Orderu Odrodzenia Polski (2001). Otrzymał również Doktorat Honoris Causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999). Od początku twórczość artysty skupiała się na zagadnieniach przestrzeni. Jego prace łamią wszelkie konwencje tradycyjnego warsztatu malarza. Okrągłe blejtramy, wycięcia w płótnie, kompozycje wieloczęściowe, kompozycje – obiekty – poszukiwania te służyły zobrazowaniu pojęcia otwartości i nieskończoności, konfrontacji obrazu z jego otoczeniem. Bez względu na formę jaką przyjmuje dzieło wyróżnikiem twórczości Berdyszaka pozostaje analityczna postawa, naukowy charakter i konsekwencja w realizowaniu koncepcji.

Nr katalogowy: 64

Jan Berdyszak (1934 - 2014)
Kompozycja kół LIII, 1969-70

olej, płótno / 153 x 114 cm
sygn. na odwrocie: JAN BERDYSZAK 1969-70 KOMPOZYCJA KÓŁ LIII olej oraz nalepka z Biura Wystaw Artystycznych Poznań "Arsenał" z opisem pracy

Estymacja:
150 000 - 180 000 zł ●
33 260 - 39 912 EUR
39 063 - 46 875 USD

150 000 zł
33 260 EUR
39 063 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 13 PAŹDZIERNIKA 2020

13 października godz. 19.00
Aukcja odbędzie się online.

23 września - 13 października 2020 r.
ul. Foksal 13/15
Warszawa

+48 22 629 46 87
+48 22 628 13 67