76. Edward Dwurnik - Poliptyk Warszawianka, 2007 z cyklu: Poprawić Mozarta (cykl XXVII)

    Leon Tarasewicz
    - Bez tytułu, 2019,

    Koji Kamoji
    - Łódki z trzciny, 1997-2006,

Artystyczne działania Dwurnika nie raz zaskakują. W pewnym momencie swojej twórczości artysta postanowił nie tracić więcej czasu na wykonywanie podmalówek dlatego też korzystał z gotowych prac innych artystów. W skrajnej postaci przybrało to formę wręcz zamalowywania kupionych obrazów – wiadomo, że takim zabiegom poddał Dwurnik m.in. obrazy Andrzeja Wróblewskiego czy Wilhelma Sasnala. Malował na nich własne obrazy – jak sam mówi nasycając je nową treścią - poprawiał albo wzbogacał artystycznie. Gdzieś w orbicie tej filozofii leży cykl XXVII o wymownym tytule Poprawić Mozarta i zaliczająca się do tego cyklu praca Poliptyk Warszawianka. Dwurnik przeniósł rozpoznawalne fragmenty obrazów mistrza i wkomponował je we własną narrację. Poliptyk Warszawianka odnosi się do wydarzeń z Powstania Listopadowego 1831 roku. Pieśń patriotyczna Warszawianka była jedną z kandydatek do miana hymnu państwowego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Upamiętnił ją Stanisław Wyspiański w dramacie o tym samym tytule.

Nr katalogowy: 76

Edward Dwurnik (1943 - 2018)
Poliptyk Warszawianka, 2007 z cyklu: Poprawić Mozarta (cykl XXVII)

druk, akryl, płótno / 200 x 760 cm
sygn.na odwrocie: 2007 E.DWURNIK „WARSZAWIANKA” A (B,C,D,E,F,G) NR: XXVII – 20 – 3825 oraz na krośnie: 200 X 130 18.XII.2007

Estymacja:
130 000 - 190 000 zł ●
28 825 - 42 129 EUR
33 855 - 49 480 USD

135 000 zł
29 934 EUR
35 157 USD

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 13 PAŹDZIERNIKA 2020

13 października godz. 19.00
Aukcja odbędzie się online.

23 września - 13 października 2020 r.
ul. Foksal 13/15
Warszawa

+48 22 629 46 87
+48 22 628 13 67